Vnútorné Západné Karpaty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Členenie Vnútorných Západných Karpát
Stratenská píla

Vnútorné Západné Karpaty sú geomorfologická subprovincia Západných Karpát[1]. Zo západu ich ohraničuje Viedenská panva, na severe Vonkajšie Západné Karpaty, v oblasti Slanských vrchov sa stýka s Východnými Karpatmi. Na juhu hraničí oblasť s Panónskou panvou. V iných, negeomorfologických členeniach môže mať termín odlišný význam.

Geomorfologické členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vnútorné Západné Karpaty sa členia na tieto geomorfologické jednotky nižšieho rádu:

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

V geológii je označenie Vnútorné Západné Karpaty typické skôr pre pomenovanie tektonických jednotiek južne od Centrálnych Západných Karpát[2][3]. Starší skrátený ale nezaužívaný geologický termín pre túto oblasť bol panonidy[4]. Vnútorné Západné Karpaty ako geomorfologická subprovincia sú ekvivalentom oznčenia internidy. V niektorých zjednodušených geologických členeniach zahŕňajú všetky geologické jednotky južne od bradlového pásma[5][6]. Sú typické príkrovovou stavbou.

Sú najstarším karpatským celkom nachádzajúcim sa na Slovensku. Tvorí ich meliatske pásmo, pásmo Bükku, zemplínske (tiské) a cezdunajské pásmo (bakonské). Tvoria ich najmä megajednotky meliatika, turnaika a silicika, bükkika, zemplinika a transdanubika spolu s naloženým mladšími panvami a vulkanickými pohoriami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mazúr, E. Lukniš, M. 1986: Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Časť Slovensko. Slovenská kartografia, Bratislava
  2. Mišík, M., Chlupáč, I., Cicha, I., 1984: Historická a stratigrafická geológia. SPN, Bratislava, 541 s.
  3. Plašienka, D., Grecula, P., Putiš, M., Kováč, M., Hovorka, D., 1997: Evolution and structure of the Western Carpathians: an overview. Mineralia Slovaca - Monograph, Košice, s. 1 – 24
  4. Maheľ, M., 1986: Geologická stavba československých Karpát / Paleoalpínske jednotky 1. Veda, Bratislava, 503 s.
  5. Hók, J., Kahan, Š., Aubrecht, R., 2001: Geológia Slovenska. Univerzita Komenského, Bratislava, 43 s.
  6. Vozár, J., Vojtko, R., Sliva, Ľ., (Editors) 2002: Guide to geological excursion. XVIIth Congress of Carpathian-Balkan Geological Association. Geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava, 163 s.


Súradnice: 48°45′12″S 19°43′48″V / 48,753245°S 19,730115°V / 48.753245; 19.730115