Stála konferencia občianskeho inštitútu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′29″S 17°06′24″V / 48,141517°S 17,106764°V / 48.141517; 17.106764

Stála konferencia občianskeho inštitútu
Právna formaobčianske združenie
SídloBratislava
Vznik16. január 1995
PredsedaPeter Osuský
Ďalšie odkazy
Webwww.skoi.sk
Sídlo na Hviezdoslavovom námestí 17 v Bratislave

Stála konferencia občianskeho inštitútu (SKOI) je občianske združenie pôsobiace na Slovensku od roku 1993, ktorého cieľom je vzdelávacia a osvetová činnosť v oblasti demokracie a občianskych práv.

Vznik Stálej konferencie občianskeho inštitútu[upraviť | upraviť zdroj]

SKOI vznikla koncom roku 1993 ako reakcia na politický vývoj na Slovensku po voľbách v roku 1992. Verejnosť proti násiliu, vedúca politická sila nežnej revolúcie na Slovensku v roku 1989, sa pred parlamentnými voľbami v roku 1992 rozpadla na dve časti: Hnutie za demokratické Slovensko vedené Vladimírom Mečiarom (HZDS) a Občiansku demokratickú úniu (ODÚ). Kým HZDS voľby s veľkým náskokom vyhralo, ODÚ získala iba 4,04 % a nedostala sa do parlamentu, napriek tomu, že za ňu kandidovalo niekoľko členov vlády. Onedlho po neúspechu vo voľbách strana zanikla.

Medzi zakladateľov SKOI patrili práve bývalí členovia VPN a ODÚ. V abecednom poradí sú to: Ján Bencúr, Bohuslav Beňo, Vladimír Čečetka, Jozef Dančo, Martin Demeš, Emil Ehrenberger, Ján Hacaj, Pavol Hoffman, Jozef Hübel, Cyprián Juráň, Pavol Košťál, Kevin Kotrus, Jozef Kučerák, Ján Langoš, Gustáv Matijek, Ivan Mikloš, László Nagy, Vladimír Ondruš, Martin Porubjak, Anton Prokain, Ladislav Snopko, Marcel Strýko, František Šebej, Milan Šútovec, Peter Tatár, Ernest Valko, Anton Vavro, Oskár Világi, Hana Volková-Zemanová, Helena Woleková a Peter Zajac.

Názov Stálej konferencie občianskeho inštitútu[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa lexikónu je inštitút okrem iného aj spoločenstvo ľudí, združených na základe spoločne vyznávaných hodnôt. Podľa vlastného vysvetlenia SKOI jeho členovia, priaznivci a sympatizanti vyznávajú hodnoty liberálnej demokracie, ktoré tvoria základ občianskej spoločnosti. Názov Stála konferencia signalizuje, že ľudia združení v Občianskom inštitúte sa rozhodli čo najčastejšie sa schádzať a diskutovať o problémoch demokracie na Slovensku.

Vedenie Stálej konferencie občianskeho inštitútu[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]