Struthiomimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Struthiomimus
Struthiomimus BW.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Struthiomimus bol 4 m dlhý vtákovitý dinosaurus zo skupiny pštrosom podobných dinosaurov (Ornithomimosauria). Známy je z kompletnej, dobre zachovanej kostry a niekoľkých ďalších nekompletných kostier. Žil pred 73 až 68 miliónmi rokov na území dnešnej Kanady a USA.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Kostra jedinca z rodu Struthiomimus

Struthiomimus bol štíhly bylinožravý alebo všežravý teropód. Viacerými znakmi pripomínal pštrosa - mal malú hlavu s veľkými očami, bezzubé čeľuste ukončené zobákom, dlhý krk, krátky trup a dlhé, na beh uspôsobené nohy. Veľký počet podobných znakov prezrádza prispôsobenie sa podobnému spôsobu života ako pštros. Na rozdiel od pštrosa však Struthiomimus nemal krídla a disponoval dlhým meravým chvostom. Namiesto krídel mal trojprsté predné končatiny, ktoré boli pomerne dlhé a ukončené silnými zahnutými pazúrmi. Podobne ako iné celurosaury, je pravdepodobné, že disponoval primitívnym perím.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia vzhľadu

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Struthiomimus bol pravdepodobne všežravý, živil sa malými plazmi, hmyzom a podľa všetkého aj rastlinnou potravou. Svojimi dlhými prstami si priťahoval vetvy a konáre k sebe a obhrýzal z nich bezzubým zobákom listy, puky, semená a plody.[1] Silnými pazúrmi možno otváral aj škrupiny a struky, aby sa dostal k ich jemnému obsahu.

Rýchlosť[upraviť | upraviť zdroj]

Struthiomimus bol schopný bežať rovnako rýchlo, ako dnešný pštros. Tomuto dinosaurovi sa rovnako ako pštrosovi, vyvinuli dlhé nohy prispôsobené na rýchly beh - lýtka boli dlhšie ako stehná a kosti chodidiel a prstov boli predĺžené.[2]Podľa rôznych odhadov mohol dosahovať rýchlosť 50 až 80 km/h. Svoju rýchlosť využíval na útek pred veľkými predátormi (Daspletosaurus, Gorgosaurus), s ktorými sa delil o územie. Telesnú hmotnosť vyrovnával pri behu dlhým chvostom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PAUL, G. S.. Predatory Dinosaurs of the World. New York : Simon & Schuster, 1988. ISBN 0-671-61946-2. Kapitola Genus Ornithomimus, s. 384 - 394.
  2. LAMBERT, David; NAISH, Darren; WYSEOVÁ, Elizabeth. Dinosaury a život v praveku. Bratislava : Slovart, 2001. ISBN 80-7145-697-7. Kapitola Pštrosovité dinosaury, s. 122.