Svetluška svätojánska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
svetluška svätojánska
Lampyris noctiluca.jpg
Samička svetlušky svätojánskej.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lampyris noctiluca
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Svetluška svätojánska (Lampyris noctiluca) je chrobák z čeľade svetluškovité (Lampyridae). Ľudovo sa nazýva aj svätojánska muška a je príznačná tým, že dokáže vydávať svetlo (bioluminiscencia). Svietia samce aj samice, lietať vedia len samčeky. Svetlo im slúži ako rozpoznávací signál.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Svetlušky patria k chrobákom, pri ktorých sa samček od samičky výrazne odlišuje (pohlavný dimorfizmus). Samčeky sú dlhé 10 až 12 mm. Chitínový pancier je sfarbený dohneda, len na trupe sa nachádza, na okrajoch žlté sfarbenie. Telo je dosť ploché. Na dlhých krovkách sa nachádza niekoľko pozdĺžnych rýh, ktoré sú jemne posiate chĺpkami. Hlavu nevidno, pretože je schovaná pod trupovým pancierom. Napriek tomu je možné rozoznať nitkovité tykadlá. Na siedmom krúžku na brušku má samček žltú svetelnú škvrnu.

Samičky sú dlhé 15 – 21 mm. Nemajú žiadne krovky, takže vyzerajú skôr ako larvy. Hlava je rovnako schovaná pod chitínovým pancierom trupu. Samičky majú podstatne viac svetelných orgánov ako samčeky. Svetelné políčka sa nachádzajú na šiestom a siedmom krúžku trupu a na ôsmom sú ešte dodatočné svetelné škvrny.

Spôsob života[upraviť | upraviť kód]

Svetlušky sú aktívne v noci. Samčeky lietajú slabo svietiac a hľadajú si samičky, ktoré ležia v tráve a svietia veľmi výrazne. Svetlo môžu podľa vôle zapnúť alebo vypnúť. Larvy žijú na zemi a živia sa slimákmi. Aj ony už môžu slabo svietiť. Po päťnásobnom zvlečení sa zakuklia. Z kukly sa vyliahne dospelý jedinec.

Hlavný výskyt dospelých jedincov, teda obdobie párenia, je v strednej Európe júl a august. V teplých letných mesiacoch svietia samičky pri dostatočnej tme asi od 22. do 01. hod.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

Svetlušky sú v Európe široko rozšírené, ale nie sú až také časté. Môžeme ich nájsť hlavne na lúkach a okrajoch lesov. Ich doba lietania je od júna do septembra.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]