Tekvica veľkoplodá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tekvica veľkoplodá
Tekvica veľkoplodá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cucurbita maxima
Duchense, 1786
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tekvica veľkoplodá (lat. Cucurbita maxima) je jednoročná kultúrna rastlina z čeľade tekvicovité (Cucurbitaceae). Pochádza z Ameriky, kde bola pestovaná Inkami.

Výzor[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvica veľkoplodá

Má plazivú byľ, ktorá dorastá do dĺžky až 10 m a vytvára úchytné korene. Listy srdcovitého tvaru striedavo vyrastajú, je to jednodomá rastlina. Žlté až oranžové kvety rastú na stopkách. Samčie kvety sú v pazušných zväzočkovitých súkvetiach, samičie rastú jednotlivo. Rastlina je citlivá na mráz, pri teplote nižšej ako 0 °C zomiera. Plodom je bobuľa rôzneho tvaru a farby, dosahuje hmotnosť približne 34 kg, zriedkavo až 400 kg (odroda 'Atlantic Giant').

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvicové pole

Tekvica veľkoplodá je pôvodom zo Západnej hemisféry, odkiaľ sa rozšírila a dnes sa pestuje aj v Európe, Ázii, Austrálii a na Novom Zélande. Najväčšími producentmi sú USA, Mexiko, India a Čína. Ročne sa v USA vypestuje až 1,5 milióna ton.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvica veľkoplodá má rozsiahle využitie. V poľnohospodárstve sa používa ako krmovina, na výrobu oleja zo semien a rôznych jedál a pod. Na Halloween sa tradične pripravujú vyrezávané tekvice.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]