Tippi Hedrenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tippi Hedrenová
Celé menoNathalie Kay Hedren
Narodenie 19. január 1930 (93 rokov)
New Ulm, Minnesota, USA
Povolanieherečka, modelka, aktivistka za práva zvierat
Roky pôsobenia1950 – súčasnosť
ManželPeter Griffith (1952 – 1961)
Noel Marshall (1964 – 1982)
Luis Barrnechea (1985 – 1995)
Deti1

Nathalie Kay „Tippi“ Hedren (* 19. január 1930, New Ulm, Minnesota, USA) je americká herečka a modelka. Známa je z filmov Birds (1963) a Marnie (1964), ktoré režíroval Alfred Hitchcock.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Tippi Hedren sa narodila ako Nathalie Kay Hedrenová 19. januára 1930 v New Ulm v Minnesote. Jej starí rodičia boli švédski prisťahovalci, zatiaľ čo jej matka bola nemeckého a nórskeho pôvodu. Jej otec prevádzkoval malý obchod v Lafayette v Minnesote a dal jej prezývku „Tippi“. Má staršiu sestru, Patriciu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hedrenová počas natáčania filmu Birds z roku 1963. Vľavo A. Hitchcock.

Od svojich šestnástich rokov sa venovala aktívne modelingu. V roku 1961 ju kontaktoval jeden z agentov Alfreda Hitchcocka, ktorý ju chcel obsadiť do hlavnej úlohy vo filme Birds z roku 1963. Hitchcock sa od tej doby stal jej učiteľom drámy a poskytol jej vzdelanie vo filmovej tvorbe, keď sa zúčastnila mnohých produkčných stretnutí a konferencií. Ako sama neskôr uviedla, vďaka Hitchcockovi sa naučila za tri roky to, čo ostatným trvá sa naučiť aj pätnásť rokov. Po zhliadnutí filmu dostal Hedrenovej herecký výkon pozitívne hodnotenie. Hedrenová získala v roku 1963 cenu Zlatý glóbus za novú hviezdu roka, spoločne s Elke Sommersovou a Ursulou Andressovou.

Hitchcock si tiež pochvaľoval výkon Hedrenovej a preto jej o rok neskôr ponúkol hlavnú úlohu v thrilleri Marnie. Rolu prijala, ale za svoj herecký výkon vo filme Marnie získala menej pozitívnych recenzií a ocenení.

V roku 1967 sa objavila vo filme, ktorý režíroval Charlie Chaplin. Vo filme A Countess from Hong Kong hrala po boku Sophie Loren a Marlona Branda.

Postupom rokov sa Hedrenová objavovala skôr v nízkorozpočtových televíznych a filmových úlohách. V roku 1982 hrala spoločne s hercom Lesliem Nielsenom vo filme Foxfire Light. V roku 1990 hrala menšiu úlohu bohatej vdovy, na ktorú mal zálusk Michael Keaton, vo filme Pacific Heights.

V roku 1994 sa Hedrenová objavila v pokračovaní The Birds II: Land's End, zmenou bolo to, že si nezahrala rovnakú úlohu ako v originálnej časti.

Hedrenová vo filme Marnie, z roku 1964.

V roku 1996 hrala v satirickej dráme Citizen Ruth s Laurou Dernovou. V roku 1998 si zahrala spolu s Billy Zaneom a Christinou Ricciovou vo filme I Woke Up Early the Day I Died. Po zhliadnutí filmu Hedrenová film označila za neuveriteľný a že jej robí obrovskú radosť to, že sa tento film nachádza v jej filmografií.

V roku 2012 vyšiel film The Girl, ktorý hovoril o spolupráci Hitchcocka a Hedrenovej, ktorú vo filme stvárnila herečka Sienna Miller. Hedrenová sa k tomuto projektu vyjadrila, že mala zmiešané pocity, keď sa dozvedela že sa o nej bude natáčať film. Po zhliadnutí filmu sa vyjadrila, že by nestačilo 90 minút na to aby niekto sa pokúsil zobraziť spoluprácu s Hitchcockom. Vo filme boli znázornené aj Hitchcockové sexuálne narážky na Hedrenovú, ktoré herečka Kim Novak (spolupracovala s Hitchcockom vo filme Vertigo) poprela a uviedla, že nikdy nevidela, že by k nejakej herečke mal sexuálne narážky.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Tippi Hedren s jej dcérou Melanie Griffith na Bel Air Film Festival, v roku 2014.

V roku 1952 sa Hedrenová vydala za Petera Griffitha, s ktorým má dcéru Melanie Griffith, ktorá je tiež herečkou. V roku 1961 sa rozviedli. O tri roky neskôr, sa Hedrenová vydala druhý krát, za Noela Marshalla, s ktorým sa v roku 1982 rozviedla. V roku 1985 sa vydala tretí krát, za Luisa Barrenechea. Manželstvo im vydržalo desať rokov.

Hedrenová dlho trpela silný bolesťami hlavy kvôli ktorým nemohla prijať niekoľko filmových projektov. Tento zdravotný problém neskôr pomocou lekárov vyriešila a prijala jednu z úloh vo Fashion House. Zatiaľ čo skúšala scénu, padol na ňu zo stropu galón vody a bolesti hlavy sa vrátili.

Je tiež silnou aktivistkou za práva zvierat. Od roku 2002 vypomáhala na jednej z veterinárnej kliník. Tiež sa stará o niekoľko levov a tigrov pričom jej pomáha aj jej vnučka Dakota Johnson.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tippi Hedren na anglickej Wikipédii.