Kim Novaková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kim Novaková
Kim Novak, 1962.jpg
Celé menoMarilyn Pauline Novaková
Narodenie 13. február 1933 (87 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Povolanieherečka, maliarka
Roky pôsobenia1954 – 1991
Kim Novaková na MFF v Cannes, v roku 2013.

Kim Novaková (angl. Marilyn Pauline Novak; * 13. február 1933, Chicago, Illinois, USA ) je americká herečka a maliarka. Predovšetkým je známa svojou rolou vo filme Vertigo. Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Novaková sa narodila v Chicagu v štáte Illinois. Obaja jej rodičia boli českého pôvodu. Bola vychovávaná v katolíckej rodine.

Jej najznámejšia úloha bola postava Madeline v dráme Vertigo z roku 1958. Novaková nahradila herečku Veru Miles, ktorá vtedy otehotnela. Mala tiež niekoľko krát rozpor s režisérom Alfredom Hitchcockom kvôli kostýmom, ktoré musela mať vo filme oblečené. Novaková označila Hitchcocka ako džentlmena so zvláštnymi spôsobmi. Podľa jej slov, bol veľmi kritický a pedantný.

Po boku Kirka Douglasa hrala v romantickej dráme Strangers When We Meet z roku 1960. V roku 1991 ukončila svoju hereckú kariéru a začala sa venovať maľovaniu.

Dňa 8. februára 1960 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V roku 1995 bola Novaková časopisom Empire Magazine zaradená na 92. miesto 100 najslávnejších hviezd vo filmovej histórii.

Novaková je tiež vzorom pre veľa herečiek a módnych návrhárov. Herečka Naomi Wattsová uviedla, že jej oblečenie vo filme Mulholland Drive bolo podobné ako mala Novaková vo filme Vertigo. Nicole Kidmanová dokonca písala Novakovej list, v ktorom chválila jej herecké výkony, dobrotu a ducha.

Jej prvé manželstvo bolo s anglickým hercom Richardom Johnsonom. Trvalo 13 mesiacov, od 15. marca 1965 do 23. apríla 1966.

V 60-tych rokoch sa Novakova odsťahovala do Big Sur. V roku 1974 sa stretla so svojím súčasným manželom, veterinárom koní Robertom Malloym, za ktorého sa dňa 12. marca 1976 vydala. Malloy má z prvého manželstva dve dospelé deti. Spolu s manželom má dom pozdĺž rieky Williamson neďaleko Chiloquin v Oregone.

V roku 2006 bola Novakova zranená pri dopravnej nehode. V roku 2010 manažérka Novakovej prehlásila, že Novakovej bola diagnostikovaná rakovina prsníka. Po čase Novakova potvrdila, že sa uzdravila.

V roku 2014 sa zúčastnila 86. ročníka udeľovania Academy Awards. Médiá upozorňovali na jej zlý vzhľad, ktorý bol poznačený plastickými úpravami.

V marci 2015 navštívila Česko, kde vystavovala svoje obrazy v Strahovskom kláštore.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kim Novak na anglickej Wikipédii.