Kim Novaková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kim Novaková
Kim Novak, 1962.jpg
Celé menoMarilyn Pauline Novak
Narodenie 13. február 1933 (89 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Povolanieamerická herečka, maliarka
Roky pôsobenia1954 – 1991
ManželRichard Johnson (1965 - 1966)
Robert Malloy (1976 - 2020)

Kim Novaková (angl. Marilyn Pauline Novak; * 13. február 1933, Chicago, Illinois, USA ) je americká herečka a maliarka. Predovšetkým je známa svojou rolou vo filme Vertigo. Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Novaková sa narodila v Chicagu v štáte Illinois. Obaja jej rodičia boli českého pôvodu. Po maturite nastúpila na Wright Jr. College. Počas štúdia získala štipendium Chicagského inštitútu a študovala na Umeleckej škole. Bola vychovávaná v katolíckej rodine.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvou filmovou rolou bola vo filme Easy prey z roku 1954. Zlom v jej kariére nastav roku 1955 po tom, čo bola obsadená do filmu Piknik. Novaková získala za jej herecký výkon ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký objav roka. V roku 1957 sa objavila v hudobnom filme Pal Joey po boku Rity Hayworth a Franka Sinatru.

Jej najznámejšia úloha bola postava Madeline v dráme Vertigo z roku 1958. Novaková nahradila herečku Veru Miles, ktorá vtedy otehotnela. Mala tiež niekoľko krát rozpor s režisérom Alfredom Hitchcockom kvôli kostýmom, ktoré musela mať vo filme oblečené. Novaková označila Hitchcocka ako džentlmena so zvláštnymi spôsobmi. Podľa jej slov, bol veľmi kritický a pedantný. V rovnakom roku vyšiel film Bell, Book and Candle, kde Novakova účinkovala po boku Jamesa Stewarta, svojho hereckého kolegu z filmu Vertigo. Vo filme sa objavila aj Elsa Lanchester či Jack Lemmon.

Po boku Kirka Douglasa hrala v romantickej dráme Strangers When We Meet z roku 1960. Dňa 8. februára 1960 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Stvárnila tiež hlavnú ženskú úlohu vo filme The Notorious Landlady z roku 1962. Objavila sa tiež v komédii z roku 1964, Kiss Me, Stupid, ktorá získala zmiešané recenzie od filmových kritikov.

V roku 1966 získala hlavnú úlohu vo filme Eye of the Devil. Novaková bola veľmi zaujatá dejom filmu ale musela z natáčania odstúpiť, nakoľko sa zranila počas jazdy na koni. Tieto zranenia si vyžiadali dlhodobú starostlivosť a nahradila ju herečka Deborah Kerr. Odvtedy zriedka prijímala filmové role a začala sa venovať výtvarnému umeniu.

Novaková a Alfred Hitchcock pri natáčaní jednej zo scén z filmu Vertigo.

V roku 1968 stvárnila na požiadanie herca Roberta Aldricha hlavnú postavu v satirickom filme The Legend of Lylah Clare. Film uviedla spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer a dej filmu bol inšpirovaný televíznym seriálom DuPont Show of the Week z roku 1962. Aldrich požiadal Novakovú aby používala v jej reči nemecký prízvuk, s čím ona nesúhlasila. Na premiére filmu bola veľmi prekvapená, keď videla, že ju dabovala nemecká herečka a Novaková následne získala najhoršie hodnotenie od filmových kritikov v jej hereckej kariére. V roku 1969 vyšiel westernový film The Great Bank Robbery, po ktorom sa na štyri roky odmlčala.

V roku 1973 sa objavila v horore Tales That Witness Madness, ktorý bol nominovaný na ocenenie Saturn v kategórii Najlepší horor. Objavila sa tiež v nízkorozpočtovom horore Satan's Triangle z roku 1975.

V roku 1980 si zahrala vo filmovom spracovaní The Mirror Crack'd. Knižnú predlohu napísala Agatha Christie. Vo filme si zahrala po boku Angely Lansbury, Rocka Hudsona, Elizabeth Taylor či Tonyho Curtisa. V roku 1985 sa objavila v pilotnej epizóde televízneho seriálu Alfred Hitchcock Presents. V rokoch 19861987 stávrnila postavu Kit Marlowe v televíznom seriály Falcon Crest. Meno Kit Marlowe, mala pôvodne používať Novaková ako umelecké meno v Hollywoode, preto sa rozhodla, že by mohla využiť toto meno mohlo patriť postave ktorú stvárni. V roku 1989 predávala na 61. ročníku udeľovania Oscarov s jej hereckým kolegom Jamesom Stewartom.

Kim Novaková na MFF v Cannes, v roku 2013

V roku 1991 ukončila svoju hereckú kariéru a začala sa venovať maľovaniu. V roku 1995 bola Novaková časopisom Empire Magazine zaradená na 92. miesto 100 najslávnejších hviezd vo filmovej histórii. O dva roky neskôr, v roku 1997 získala ocenenie za celoživotné dielo na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. V roku 2004 bola sa objavila v relácii Larry King Live. V roku 2010 získala poctu od Grauman’s Chinese Theatre. Pred divadlom nechala odtlačky svojich rúk a nôh.

V roku 2014 druhý krát predávala ocenenie Academy Awards s Matthewom Mcconaugheyom.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Novaková je tiež vzorom pre veľa herečiek a módnych návrhárov. Herečka Naomi Wattsová uviedla, že jej oblečenie vo filme Mulholland Drive bolo podobné ako mala Novaková vo filme Vertigo. Nicole Kidmanová dokonca písala Novakovej list, v ktorom chválila jej herecké výkony, dobrotu a ducha.

Jej prvé manželstvo bolo s anglickým hercom Richardom Johnsonom. Trvalo 13 mesiacov, od 15. marca 1965 do 23. apríla 1966.

V 60-tych rokoch sa Novakova odsťahovala do Big Sur. V roku 1974 sa stretla s veterinárom koní Robertom Malloym, za ktorého sa dňa 12. marca 1976 vydala. Malloy má z prvého manželstva dve dospelé deti. Spolu s manželom má dom pozdĺž rieky Williamson neďaleko Chiloquin v Oregone. Malloy zomrel v novembri 2020.

V roku 2006 bola Novakova zranená pri dopravnej nehode. V roku 2008 priznala, že trpí bipolárnou poruchou a v roku 2010 manažérka Novakovej prehlásila, že Novakovej bola diagnostikovaná rakovina prsníka. Po čase Novakova potvrdila, že sa uzdravila.

V roku 2014 sa zúčastnila 86. ročníka udeľovania Academy Awards. Médiá upozorňovali na jej zlý vzhľad, ktorý bol poznačený plastickými úpravami.

V marci 2015 navštívila Česko, kde vystavovala svoje obrazy v Strahovskom kláštore.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kim Novak na anglickej Wikipédii.