Preskočiť na obsah

Torosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Torosaurus

Zostavená kostra Torosaura, Milwaukee
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Torosaurus latus
Marsh, 1891
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Torosaurus bol veľký a vyspelý rohatý dinosaurus, ktorý sa pred 68 až 65 miliónmi rokov vyskytoval na území dnešného západu USA. Známy je z početných neúplných pozostatkov jediného druhu - Torosaurus latus.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Lebka Torosaura

Prvé fosílie tohto dinosaura našiel John Bell Hatcher už v roku 1891 (dva roky po pomenovaní rodu Triceratops) na juhovýchode amerického štátu Wyoming. Paleontológ Othniel Charles Marsh pre ne vytvoril názov Torosaurus a od tej doby bolo nájdených veľa ďalších exemplárov z územia Wyomingu, Montany, Južnej a Severnej Dakoty, Utahu a kanadskej provincie Saskatchewan. Fragmentárne pozostatky, ktoré by mohli patriť tomuto rodu boli nájdené aj v regióne Big Bend v štáte Texas a kotline San Juan v Novom Mexiku. Aj napriek tomu sú fosílie Torosaura menej časté ako Triceratopsa.

Torosaurus v preklade znamená „dierovaný jašter“ (z gréckeho výrazu toreo, slovensky: „diera“), často však býva nesprávne prekladané ako „býči jašter“ (z latinského výrazu taurus, slovensky: býk).[1]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia

Rod Torosaurus je zaradený do podčeľade Chasmosaurinae (Ceratopsinae) v rámci čeľade Ceratopsidae a podľa nedávnych štúdii je jeho najbližším príbuzným rod Triceratops.[2] V roku 2009 dokonca niektorí americkí paleontológovia (John Scannell a Jack Horner) vystúpili s domnienkou, že Torosaurus je možno len odrasteným dospelým samcom Triceratopsa s plne vyvinutým krčným golierom. Túto domnienku potom zrejme preukázala nová štúdia z roku 2010, podľa ktorej bola lebečná kosť týchto dinosaurov veľmi plastická a morfologicky sa menila až do neskorého veku, kedy sa v nej objavili charakteristické „otvory“ „Torosaura“.[3][4][5] Tento záver potvrdzujú aj ďalšie štúdie, hoci vedecký konsenzus zatiaľ v tejto otázke nie je.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Kresba Torosaura z roku 1905

Sedem až osem metrov dlhý a okolo 8 ton vážiaci Torosaurus bol mohutný bylinožravec, ktorý pripomínal hojnejšieho Triceratopsa. Jeho kostený golier bol veľmi dlhý, no kvôli pevnosti vybavený menšími odľahčovacími otvormi než napríklad Chasmosaurus. Hlava Torosaura mohla mať spolu s kosteným golierom dĺžku až 2,6 m, čo je najviac zo všetkých suchozemských zvierat, ak vynecháme jedného iného rohatého dinosaura (Pentaceratops), ktorého niektoré jedince mávali hlavy ešte o niečo dlhšie. Kostený golier bol za života zvieraťa pokrytý kožou, ktorá sa samcom mohla počas obdobia párenia vplyvom hormónov pestro sfarbiť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DODSON, P.. The Horned Dinosaurs. New Jersey : Princeton University Press., 1996. S. xiv - 346.
  2. FARKE, A. A.. Horns and Beaks: Ceratopsian and Ornithopod Dinosaurs. Ed. K. Carpenter. Bloomington : Indiana University Press., 2006. Kapitola Cranial osteology and phylogenetic relationships of the chasmosaurine ceratopsid Torosaurus latus, s. 235 - 257.
  3. SCANNELLA, J., HORNER, J. R. Torosaurus Marsh, 1891, is Triceratops Marsh, 1889 (Ceratopsidae: Chasmosaurinae): synonymy through ontogeny. Journal of Vertebrate Paleontology, 2010, roč. 30, čís. 4, s. 1157 – 1168. DOI10.1080/02724634.2010.483632.
  4. SWITEK, Brian. New Study Says Torosaurus=Triceratops [online]. Dinosaur Tracking. Smithsonian.com, 2010, [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (anglicky)
  5. New Analyses Of Dinosaur Growth May Wipe Out One-third Of Species [online]. Science News. ScienceDaily.com, 2009, [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Torosaurus na českej Wikipédii a Torosaurus na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Torosaurus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Torosaurus