Torvosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Torvosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Torvosaurus tanneri
Galton a Jensen, 1979
Synonymá
Edmarka?, "Brontoraptor"?
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Torvosaurus bol obrovský, až okolo 10 až 13 m. dlhý mohutný dravý dinosaurus s krátkymi, no pevnými ramenami. Reprezentoval primitívnu skupinu Tetanurae, ktorú nazývame Megalosauridae. Išlo o mimoriadne veľkého dravca patriaceho medzi najväčšie dravé dinosaury, ktorý si možno trúfol aj na veľké dospelé sauropódy. Známy je z nekompletnej kostry, ktorá zahrňovala skutočne hrôzu naháňajúcu lebku, ktorá síce nedisponovala kosteným hrebeňom ako Allosaurus, no aj tak bola vďaka hrozivým zubom viac než impozantná. Rod Edmarka je pravdepodobne synonymum Torvosaura. Žil pred 154 až 149 miliónmi rokov, nájdený v USA a azda aj v Portugalsku. Typový a jediný druh tohto rodu je Torvosaurus tanneri.

Nález[upraviť | upraviť zdroj]

Zostavená kostra Torvosaura v Museum of Ancient Life (Utah)

Prvý jedinec tohto rodu bol objavený už v roku 1972 v sedimentoch súvrstvia Morrison v coloradskom lome Dry Mesa v USA. Opísaný bol v roku 1979 americkými paleontológmi Peter M. Galtonom a Jensenom.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Torvosaura (na obrázku v tmavomodrej farbe) s inými obrími teropódmi a človekom

Torvosaurus mohol dorastať do dĺžky až 12 m a jeho hmotnosť sa pohybovala okolo 3 t, takže patril k najväčším známym teropódom vôbec (hoci bežné veľké exempláre dosahujú dĺžku v rozmedzí 9 až 11 m a hmotnosť asi 2 t).[1] Najväčšia lebka prisudzovaná tomuto rodu, z ktorej sa zachovala len časť spodnej čeľuste dlhej 63 cm, by v kompletnom stave merala asi 158 cm, čo je dokonca o niekoľko cm viac ako lebka populárnejšieho Tyrannosaura. Torvosaurus teda môže predstavovať vôbec najväčšieho doteraz známeho jurského teropóda. Podľa iných interpretácii však obria lebka patrí nejakému inému, príbuznému rodu teropóda.[2]

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Torvosaurus sa objavuje v druhej epizóde amerického dokumentu Dinosaur Revolution z roku 2011.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Torvosaurus na českej Wikipédii.
  1. PAUL, Gregory S.. Predatory Dinosaurs of the World. [s.l.] : Simon & Schuster, 1988. ISBN 0-671-61946-2. S. 282.
  2. MATEUS, O., WALEN, A.; ANTUNES, M.T. The large theropod fauna of the Lourinha Formation (Portugal) and its similarity to that of the Morrison Formation, with a description of a new species of Allosaurus. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 2006, roč. 36.