Trasavkovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trasavkovité

Trasavka veľká (Pholcus phalangioides)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pholcidae
C.L.Koch, 1851

Rozšírenie vo svete
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Trasavkovité (lat. Pholcidae) je čeľaď pavúkov, v ktorej je známych zhruba 560 druhov, z ktorých väčšina žije v tropických oblastiach, a to predovšetkým v jaskyniach.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Telo trasavkovitých je skôr menších rozmerov (3 – 15 mm), končatiny sú neobvykle dlhé, ich tarzy majú nepravé článkovanie, ktoré umožňuje ohýbanie chodidiel. Vďaka tomu trasavky pripomínajú na prvý pohľad skôr kosca než pavúky. Pri bližšom prezretí však vidíme zreteľné rozdelenie tela na bruško a hlavohruď tenkou stopkou; na čele karapaxu sa nachádza 8 alebo 6 očí. Pokiaľ má trasavka očí osem, sú zoskupené do troch skupín – po stranách po troch a uprostred dve – tento prostredný pár u šesťokých trasaviek chýba. Trasavkovité majú veľkú jedovú žľazu a úplne im chýba tracheálny systém. Na chelicerách možno pozorovať náznak prítomnosti nepohyblivého prsta niekdajšieho klepeta pavúčích predkov, ktorý má tvar zúbku a nachádza sa na konci základného článku chelicery.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Trasavky si budujú siete, ktoré sú tvorené riedko a nepravidelne usporiadanými vláknami, v ľudských príbytkoch sú spravidla umiestnené pri okrajoch stropu. Trasavky sa na ne vešajú chrbtom k zemi pomocou koncových pazúrikov končatín. Ak je pavúk vyrušený, veľmi rýchlo rozkmitá telo zavesené v sieti – odtiaľ názov „trasavkovité“.

Samice nosia vajíčka spojené navzájom lepkavým sekrétom, ktorý vylučujú pri kladení a pavučinami v chelicerách pred telom až do vyliahnutia mláďat.

Vybrané druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.kee.fpv.ukf.sk/old/files/Poznavacka_bezstavovce.doc
  2. http://hmyzslovenska.info/arachnida/Araneae/Pholcidae/Pholcus_phalangioides/index.html
  • BUCHAR, Jan; KŮRKA, Antonín. Naše pavouky. 2., uprav. vyd. Praha: Academia, 2001. ISBN 80-200-0964-7.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku třesavkovití na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]