Trojačka (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trojačka
Potok
Zdrojnica Bumbálka, Turzovská vrchovina
Ústie Kysuca, Makov
Dĺžka 5,1 km
Povodie Kysuca
Hydrologické poradie 4-21-06-013
Číslo recipienta 4-21-06-6330
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Trojačka je potok na Kysuciach, v najzápadnejšej časti okresu Čadca. Je to ľavostranný prítok Kysuce, meria 5,1 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Turzovskej vrchovine, v podcelku Zadné vrchy, pod sedlom Bumbálka (870 m n. m.) v nadmorskej výške približne 850 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie juhovýchodným smerom, na hornom toku priberá krátky ľavostranný prítok zo západného svahu Beskyda (900 m n. m.), prechodne tečie smerom na juh, sprava priberá prítok spod Makovského priesmyku (801 m n. m.), z juhovýchodného svahu Beskydka (953,1 m n. m.), následne z tej istej strany prítoky z lokality U tabulí a spod Dupačky (928,2 m n. m.) a stáča sa znovu na juhovýchod. Ďalej tečie po hranici medzi Turzovskou vrchovinou na severe a Javorníkmi na juhu. Preteká osadou Trojačka, zľava priberá prítok z oblasti osady Hlboké prameniaci na južnom svahu vrchu Korytovo (881,6 m n. m.), ďalej z pravej strany prítok z juhovýchodného svahu Oselnej (928 m n. m.), nasleduje pravostranný prítok prameniaci SSZ od kóty 862,8 m a ľavostranný z osady Riečky. Na dolnom toku ešte priberá krátky pravostranný prítok vznikajúci východne od kóty 862,8 m, stáča sa na východ a do Kysuce sa vlieva na okraji obce Makov (západne od jej centra) v nadmorskej výške cca 625 m n. m.