Tučniak jednopásy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tučniak jednopásy
Tučniak jednopásy
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Spheniscus humboldti
Franz Meyeni, 1834
Humboldt Penguin.png
Rozšírenie tučniaka jednopáseho
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tučniak jednopásy (iné názvy: tučniak jednopásový, tučniak Humboldtov; lat. Spheniscus humboldti) je juhoamerický tučniak, ktorý žije v Peru a Čile. Je pomenovaný podľa prieskumníka Alexander von Humboldta.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tučniak jednopásy je stredne veľký druh tučniaka, ktoré merajú 56 - 70 cm dĺžky a váži 3,6 - 5,9 kg. Hlava má čiernu farbu s bielym ohraničením za okom, pri ušniciach, na brade, ktorá sa pripojí ku krku. Pod krkom majú čiernu čiaru a biele brucho a stehná. Majú ružový zobák. Mláďatá majú sivé sfarbenie. Na svojom jazyku majú tŕne, ktoré používajú na držanie svojej koristi. Tučniaky jednopáse hniezdia na ostrovoch a skalnatých pobrežiach, hrabú si diery v guáne alebo si vyhrabávajú diery v snehu alebo v jaskyniach. V Južnej Amerike žijú pozdĺž pobrežia Tichého oceána. Keď sa z vajec vyliahli mláďatá, starajú sa rodičia o mláďa, chránia ho a kŕmia ho.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Počet tučniakov sa v prírode zmenšuje, kvôli nadmernému rybolovu, zmene klímy okysľovaniu oceánov a ničeniu biotopu. V auguste 2010 bola poskytnutá od Spojených štátov ochrana a dnes je zákonom chránený živočích.

Chov v ZOO[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je chovaný jedine v zoologickej záhrade v Košiciach.