Tučniak jednopásy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tučniak jednopásy
Spheniscus humboldti (Humboldt-Pinguine - Humboldt Penguins) - Weltvogelpark Walsrode 2013-01.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Spheniscus humboldti
Franz Meyeni, 1834
Humboldt Penguin.png
Rozšírenie tučniaka jednopáseho
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tučniak jednopásy (iné názvy: tučniak jednopásový, tučniak Humboldtov; lat. Spheniscus humboldti) je juhoamerický tučniak, ktorý žije v Peru a Čile. Je pomenovaný podľa prieskumníka Alexander von Humboldta.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tučniak jednopásy je stredne veľký druh tučniaka, ktoré merajú 56 – 70 cm dĺžky a váži 3,6 – 5,9 kg. Hlava má čiernu farbu s bielym ohraničením za okom, pri ušniciach, na brade, ktorá sa pripojí ku krku. Pod krkom majú čiernu čiaru a biele brucho a stehná. Majú ružový zobák. Mláďatá majú sivé sfarbenie. Na svojom jazyku majú tŕne, ktoré používajú na držanie svojej koristi. Tučniaky jednopáse hniezdia na ostrovoch a skalnatých pobrežiach, hrabú si diery v guáne alebo si vyhrabávajú diery v snehu alebo v jaskyniach. V Južnej Amerike žijú pozdĺž pobrežia Tichého oceána. Keď sa z vajec vyliahli mláďatá, starajú sa rodičia o mláďa, chránia ho a kŕmia ho.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Počet tučniakov sa v prírode zmenšuje, kvôli nadmernému rybolovu, zmene klímy okysľovaniu oceánov a ničeniu biotopu. V auguste 2010 bola poskytnutá od Spojených štátov ochrana a dnes je zákonom chránený živočích.

Chov v ZOO[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je chovaný jedine v zoologickej záhrade v Košiciach.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BirdLife International. 2013. Spheniscus humboldti. The IUCN Red List of Threatened Species 2013: e.T22697817A50410743. Prístup 1. november 2016.