Ulica Ivana Horvátha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°09′22″S 17°10′29″V / 48,1561°S 17,1746°V / 48.1561; 17.1746
Ivana Horvátha
ulica/námestie
Ivana Horvátha 02.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Mesto Bratislava
Mestská časť Ružinov
Štvrť Pošeň
Súradnice 48°09′22″S 17°10′29″V / 48,1561°S 17,1746°V / 48.1561; 17.1746
PSČ 821 03
Začína na Ružinovská ulica
Poloha v rámci Bratislavy (interaktívna mapa)
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ivana Horvátha je ulica v Ružinove, Bratislave, ktorá sa nachádza na východnej strane miestnej časti Pošeň.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Ulica je situovaná v smere sever-juh. Na severnom konci ústi do Ružinovskej ulice. Križuje Exnárovu ulicu a Šándorovu ulicu. Na južnom konci slepo končí v areáli Gymnázia Ivana Horvátha.

Ulica je po celej dĺžke koncipovaná ako široký chodník a nie je oficiálne prejazdná. Križujúce ulice Exnárova a Šándorova sú na mieste križovania prehradené. Prístup motorovým vozidlom do areálu gymnázia je po paralelnej komunikácii na východnej strane, ktorá je vyústená na Šándorovu ulicu. Z dôvodu akútneho nedostatku parkovacích miest sa časti ulice pri križovatkách s Exnárovou ulicou a Šándorovou ulicou používajú na parkovanie.

Ulica nadväzuje na zastávku električiek a autobusov na Ružinovskej ulici a predstavuje hlavný vstup do východnej časti Pošne zo severnej strany pre peších, ktorí prichádzajú mestskou hromadnou dopravou. Na začiatku ulice blízko vyústenia do Ružinovskej ulice sa nachádza bývalá predajňa potravín Zdroj - "Samoobsluha", ktorá prežila do dnešných dní ako súčasť obchodného reťazca "Moja Samoška". Toto usporiadanie umožňuje obyvateľom sídliska pri návrate z práce pohodlný nákup potravín a iných bežných potrieb.

Oproti bývalej predajni potravín Zdroj tesne pred križovatkou s Exnárovou sa na východnej strane ulice nachádza fontána Puk lipy.

Úsek medzi Exnárovou ulicou a Šándorovou ulicou je takmer po celej dĺžke na západnej strane lemovaný areálom materskej školy. Na na východnej strane sa až po paralelnú Čmelíkovu ulicu rozkladá rozsiahla parková plocha s niekoľkými ihriskami. Na jednom z ihrísk kedysi pôsobil hokejbalový celok "Zadná Pošeň".

Na konci ulice sa nachádza rozsiahly areál Gymnázia Ivana Horvátha.

Pôvod názvu[upraviť | upraviť zdroj]

Je pomenovaná podľa spisovateľa Ivana Horvátha.

Významné objekty[upraviť | upraviť zdroj]

Blízke ulice[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]