Exnárova ulica (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°09′26″S 17°10′20″V / 48,157117°S 17,172167°V / 48.157117; 17.172167
Exnárova ulica
ulica/námestie
SSOŠ Exnárova 20, Bratislava Ružinov.jpg
SSOŠ Exnárova 20
Štát Slovensko Slovensko
Mesto Bratislava
Mestská časť Ružinov
Štvrť Pošeň
Obvod II
Súradnice 48°09′26″S 17°10′20″V / 48,157117°S 17,172167°V / 48.157117; 17.172167
PSČ 821 03
Začína na Jašíkova ulica
Poloha v rámci Bratislavy (interaktívna mapa)
Wikimedia Commons: Exnárova, Bratislava
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Exnárova ulica je ulica v Bratislave, v mestskej časti Ružinov.[1]. Prechádza severnou stranou miestnej časti Pošeň, takmer po celej jej dĺžke. Je pomenovaná podľa slovenského komunistického funkcionára a partizánskeho veliteľa Ladislava Exnára.[2]

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Exnárova ulica je situovaná v smere západ-východ. Na západnom konci ústi do Jašíkovej ulice. Na východnom konci slepo končí v areáli autoškoly.

Križujúce ulice Bachova ulica, Chlumeckého ulica a Ulica Ivana Horvátha rozdeľujú Exnárovu ulicu na niekoľko úsekov, ktoré nie sú súvisle prejazdné.

Úsek Jašíkova ulica – Bachova ulica[upraviť | upraviť zdroj]

Na tomto úseku je Exnárova ulica v hlavnej osi koncipovaná ako chodník. Na severnej strane ulicu lemuje panelový bytový dom z druhej polovice 60. rokov 20. storočia. Na južnej strane ulice sa nachádza areál materskej školy. Na prístup k týmto objektom motorovým vozidlom slúžia dve paralelné komunikácie, vyústené na Jašíkovu ulicu, ktoré slepo končia pred Bachovou ulicou.

Úsek Bachova ulica – Chlumeckého ulica[upraviť | upraviť zdroj]

Na tomto úseku je Exnárova ulica prejazdná. Na mieste križovania s Bachovou ulicou sú osadené stĺpiky na zabránenie vjazdu motorových vozidiel na Bachovu ulicu.

Za križovatkou s Bachovou ulicou sa na severnej strane ulice nachádza fontána Mária z roku 1976 od Pavla Mikšíka.

Po vyústenie Štefunkovej ulice na južnej strane sa na oboch stranách ulice nachádzajú panelové obytné domy z druhej polovice 60. rokov.

Presne oproti vyústeniu Štefunkovej ulice sa na severnej strane Exnárovej ulice nachádza jednoduchý pamätník venovaný pamiatke Karola Hanzlíčka.

Pred križovaním s Chlumeckého ulicou sa na severnej strane nachádza areál Geografického a kartografického ústavu na Chlumeckého 2. Na južnej strane sa nachádza rozsiahla parková plocha s ihriskami.

Úsek Chlumeckého ulica - Ulica Ivana Horvátha[upraviť | upraviť zdroj]

Na tomto úseku je Exnárova ulica v hlavnej osi koncipovaná ako chodník. Severnú stranu ulicu lemuje panelový bytový dom z druhej polovice 60. rokov. Na južnej strane ulice sa nachádza areál materskej školy. Na prístup k týmto objektom motorovým vozidlom slúžia dve paralelné komunikácie, vyústené na Chlumeckého ulicu, ktoré slepo končia pred ulicou Ivana Horvátha.

Úsek Ulica Ivana Horvátha - autoškola[upraviť | upraviť zdroj]

Na tomto úseku je Exnárova ulica koncipovaná ako prejazdná. V mieste križovania s ulicou Ivana Horvátha sú osadené stĺpiky na zabránenie vjazdu motorových vozidiel na ulicu Ivana Horvátha.

Za križovatkou s ulicou Ivana Horvátha sa na severnej strane ulice nachádza fontána Puk lipy z roku 1986 autorov Alexandra Bilkoviča a Iľju Skočeka.

Po križovatku s Čmelíkovu ulicou sa na oboch stranách ulice nachádzajú panelové obytné domy z druhej polovice 60. rokov.

Na severnej štítovej stene posledného z týchto bytových domov bezprostredne pri križovatke s Čmelíkovu ulicou je umiestnený pamätník Jankovi Čmelíkovi z roku 1972, ktorý je dobre viditeľný pri vjazde do Čmelíkovej ulice z Ružinovskej ulice.

Za križovatkou s s Čmelíkovu ulicou sa na oboch stranách ulice nachádzajú garáže.

Pred koncom Exnárovej ulice do nej z južnej strany ústi spojka s Mlynskými luhmi.

Na konci ulice sa nachádza rozsiahly areál autoškoly.

Pre vyústením Mlynských luhov bola Exnárova ulica dodatočne prehradená stĺpikmi na zabránenie prejazdu motorových vozidiel. Úsek Exnárovej ulice za križovaním s Čmelíkovou ulicou slúži len na prístup ku garážam. Prístup motorovým vozidlom na Mlynské luhy a do autoškoly je možný po paralelnej komunikácii vyústenej do Čmelíkovej ulice severne od hlavnej osi Exnárovej ulice.

Významné objekty[upraviť | upraviť zdroj]

Blízke ulice[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Abecedný zoznam ulíc Bratislavy a pomenovaných priestranstiev [online]. Hlavné mesto SR Bratislava, rev. 2015-11-29, [cit. 2016-06-21]. Dostupné online.
  2. HORVÁTH, Vladimír. Bratislavský topografický lexikon. Bratislava : Tatran, 1990. ISBN 80-222-0229-0.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]