Umučenie Krista

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umučenie Krista
Passionofchrist-logo.svg
Základné informácie
Žáner dráma
Dĺžka 126 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk aramejčina, latinčina, hebrejčina
Rok 2004
Dátum uvedenia 25. február
Spoločnosť Icon Productions
Rozpočet 30 miliónov $
Zárobok 611 899 420$
Filmový štáb
Réžia Mel Gibson
Produkcia Bruce Davey, Mel Gibson, Stephen McEveety, Enzo Sisti
Scenár Benedict Fitzgerald, Mel Gibson, William Fulco (preklad)
Hudba John Debney
Kamera Caleb Deschanel
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Umučenie Krista je americká dráma z roku 2004. Film bol režírovaný Melom Gibsonom a v hlavnej úlohe hral Ježiša Jim Caviezel. Zobrazuje utrpenie Ježiša do značnej miery v súlade s evanjeliami v Novom zákone od všetkých štyroch evanjelistov Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Taktiež vychádza z náboženských zobrazení zo sviatku Veľkého piatku počas Veľkej noci a námety čerpal z knihy od augustiniánskej mníšky Anny Kataríny Emmerichovej.

Film sa týka predovšetkým posledných 12 hodín Ježišovho života, počnúc modlením sa v Getsmenaskej záhrade a nespavosť Panny Márie, cez Kristovo utrpenie až po jeho Ukrižovanie a smrť a končí sa Zmŕtvychvstaním Krista. Vo filme sú tiež zobrazené aj Ježišovo detstvo a ako už bol starší muž s jeho matkou Pannou Máriou, kázanie na hore, učenie dvanástich apoštolov, stretnutie hriešnice Márie Magdalény a Posledná večera. Dialógy sú v rekonštruovanej aramejčine, čiže v jazyku v akom rozprával Kristus a v latinčine, pričom pri filme sú iba titulky príslušného jazyka krajiny.

Film sa stal komerčným hitom a zarobil viac, ako miliardu dolárov, pričom dostal najvyššiu tržbu neanglického filmu všetkých čias. Bývalý pápež, Ján Pavol II., po jeho zhliadnutí vraj o ňom povedal: “Je taký, ako sa to stalo.”, čo sa však neskôr ukázalo ako nepravdivá informácia, ktorá mala iba poslúžiť producentom na propagáciu diela. Pápež v skutočnosti v súlade so svojím názorom, že každý má iné estetické normy, nikdy oficiálne stanovisko ku filmu nevydal.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]