Preskočiť na obsah

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z VŠVU)

Súradnice: 48°08′31″S 17°06′27″V / 48,141834°S 17,107381°V / 48.141834; 17.107381

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Sídlo VŠVU
Základné informácie
SkratkaVŠVU
Typštátna univerzita
Rok založenia1949
Vedenie
Rektordoc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.
KvestorIng. Lýdia Macurová
Štatistické údaje
Počet fakúlt12 katedier, 1 kabinet
Kontaktné údaje
MiestoBratislava, Slovensko
AdresaHviezdoslavovo nám. 18, 814 37 Bratislava (rektorát)
Oficiálny webvsvu.sk

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave so sídlom v Bratislave je verejná vysoká škola, založená v roku 1949 zákonom č. 89/1949 Sb.n. SNR.

Bola prvou vysokou školou na Slovensku, zameranou na komplexné štúdium výtvarného umenia. Vznikla na prahu obdobia poznamenaného totalitným režimom bývalej Československej socialistickej republiky a preto 40 rokov (1949 – 1989) zápasila s tlakmi kultúrno-politických dogiem, presadzujúcich socialistickorealistickú doktrínu v umení, ale aj s kádrovým režimom, politickými čistkami v radoch pedagógov i študentov. No vďaka umeleckému zázemiu pedagógov a ich ľudskému prístupu k študentom pri výučbe sa škole darilo vzdorovať, ba legendárnymi sa stali oddelenia, ktoré sa do povedomia širokej verejnosti dostali ako „školy“ jednotlivých pedagógov, ku ktorým sa hlásia celé generácie absolventov: Matejkova škola, Kostkova škola, Hložníkova škola, Brunovského škola, študenti Václava Ciglera a pod. Po revolúcii a páde totalitného režimu v roku 1989 nastalo aj na VŠVU obdobie radikálnych premien. VŠVU sa stala jednou z mála vysokých škôl na území Slovenska, kde došlo k výmene celého pedagogického zboru prostredníctvom slobodných výberových konaní.

Funkcionári vysokej školy[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Vysoká škola výtvarných umení ponúka štúdium v bakalárskom, magisterskom a doktorandskom stupni. Bakalárske a magisterské študijné programy je možné študovať len dennou formou. Doktorandský stupeň vysokoškolského štúdia je možné študovať dennou aj externou formou. Štvorročné bakalárske štúdium je ukončené štátnou skúškou, obhajobou bakalárskej práce a absolventovi je vydaný diplom a udelený titul „bakalár“, v skratke „Bc. “ Magisterské štúdium je dvojročné a je ukončené štátnou skúškou, obhajobou diplomovej práce. Absolventovi je vydaný diplom a udelený titul „magister umenia“, v skratke „Mgr. art. “ Doktorandské štúdium v dennej forme má rozsah 3 roky, v externej forme 3 – 5 rokov a ukončené je obhajobou dizertačnej práce. Absolventovi v odboroch Výtvarné umenie, Dizajn, Reštaurovanie, Architektonická tvorba je udeľovaný titul „doktor umenia“, v skratke ArtD. a v odbore Dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry sa udeľuje titul „doktor filozofie“ v skratke PhD. Študijné programy patria pod nasledujúce študijné odbory: Výtvarné umenie, Dizajn, Architektonická tvorba, Reštaurovanie

Katedry[upraviť | upraviť zdroj]

VŠVU nemá fakulty, je členená na 12 katedier:

 • Katedra architektonickej tvorby
 • Katedra fotografie a nových médií
 • Katedra grafiky a iných médií
 • Katedra intermédií a multimédií
 • Katedra maľby a iných médií
 • Katedra dizajnu
 • Katedra reštaurovania
 • Katedra socha, objekt, inštalácia
 • Katedra teórie a dejín umenia
 • Katedra textilnej tvorby
 • Katedra úžitkového umenia
 • Katedra vizuálnej komunikácie

Zahraničné vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

VŠVU je členom medzinárodných organizácií ELIA (European League of Institutes of the Arts) Archivované 2016-08-13 na Wayback Machine, CUMULUS Archivované 2015-10-31 na Wayback Machine a European Textile Network. Uskutočňuje výmenné pobyty študentov aj pedagógov so zahraničnými partnerskými inštitúciami v rámci programov Socrates/ERASMUS a CEEPUS i na báze priamej spolupráce s jednotlivými školami. VŠVU sa aktívne podieľa aj na organizovaní medzinárodných workshopov, sympózií, seminárov a na príprave a realizácii výstav.

Galéria MEDIUM[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria MEDIUM bola založená v januári 1991 ako súčasť Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Jej výstavné aktivity tvoria súčasť a zároveň nadstavbu koncepcie umelecko-pedagogického procesu školy. Výstavná činnosť galérie je zameraná na všetky aktuálne výtvarné trendy, v súlade so širokým spektrom študijných odborov školy. Hlavným kritériom pre schválenie a realizáciu výstavného projektu v galérii je predovšetkým jeho vysoká kvalita, so snahou o zachovanie rovnováhy medzi študentskými, či ateliérovými prezentáciami a výstavami profesionálov. Nemenej dôležitá je aj prezentácia zahraničných umeleckých škôl (akadémie v Prahe, Brne, Poznani, Krakove, Lodži, Budapešti, Saint-Etienne, atď.) prostredníctvom medzinárodných výstavných spoluprác, výsledkov sympózií a workshopov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. VŠVU má od 1. 2. 2019 novú rektorku [online]. Bratislava: Rádio Devín, 23.1.2019, [cit. 2019-05-18]. Dostupné online.