Vaškov potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vaškov potok
Potok
Zdrojnica Rakytie, Javorníky
Ústie Kolárovický potok, Kolárovice
Dĺžka 3,3 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-07-010
Číslo recipienta 4-21-07-3846
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Vaškov potok je potok na Hornom Považí, v severnej časti okresu Bytča. Je to ľavostranný prítok Kolárovického potoka, meria 3,3 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Javorníkoch, v geomorfologickom podcelku Vysoké Javorníky, na západnom svahu Rakytia (776,2 m n. m.) v nadmorskej výške približne 705 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie severojužným smerom popri osade Hudcovci, následne sa stáča juhovýchodným smerom a zľava priberá najprv prítok z južného svahu Rakytia, potom z tej istej strany prítok z južného úpätia Rakytia. Ďalej už pokračuje severojužným smerom v geomorfologickom podcelku Nízke Javorníky, v geomorfologickej časti Javornícka brázda, pričom tečie po hranici CHKO Kysuce a cez osadu Potoky. Pod osadou priberá ľavostranný prítok prameniaci východne od nej, z tej istej strany tiež prítok zo západného svahu Kočieho zámku (609,7 m n. m.) a pokračuje juhozápadným smerom. Zľava ešte priberá prítok prameniaci severne od kóty 519,5 m, podteká štátnu cestu č. 18 a na krátkom úseku tečie intravilánom obce Kolárovice. Severne od centra obce ústi v nadmorskej výške cca 397 m n. m. do Kolárovického potoka.