Varšavské staré mesto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Historic Centre of Warsaw*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Barbakán
Štát Poľsko Poľsko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá ii, vi
Identifikačné č. [UNESCO 30]
Región** Lokality Svetového dedičstva v Európe
Súradnice v
História zápisu
Zápis 1980  (4. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Varšavské staré mesto (poľ. Stare Miasto, „Starówka“) je najstaršia historická štvrť Varšavy. Je ohraničená Gdanským nábrežím na brehoch Wisly a ulicami Grodzka, Mostowa a Podwale. Patrí medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie hlavného mesta.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Varšavské staré mesto bolo založené v 13.storočí. Pôvodne bolo ohraničené hlineným valom, pred rokom 1339 ho opevnili tehlovými hradbami. Mesto vyrástlo okolo kráľovského hradu. Tržné (Staromestské) námestie vzniklo na konci 13. alebo na začiatku 14. storočia, spoločne s ulicou, ktorá spojovala hrad s novým mestom na severe.

Do roku 1817 bola najvýznamnejšou stavbou štvrte radnica postavená pred rokom 1429. Následne v roku 1701 ju dal prestavať Tylman z Gamerenu a v roku 1817 zbúraná. Od 19. storočia sú štyri strany Staromestského námestia pomenované po štyroch Poliakoch, ktorí tu kedysi žili: Ignacy Zakrzewski (juh), Hugo Kołłątaj (západ), Jan Dekert (sever) a Franciszek Barss (východ).

V 19. storočí stratilo Staré mesto v dôsledku rýchleho rozvoja Varšavy svoj význam obchodného a správneho centra mesta. Väčšina Starého mesta bola zanedbávaná a osídlená chudobnejšími obyvateľmi mesta. Miestne orgány sa o štvrť začali zaujímať až potom, keď Poľsko po 1. svetovej vojne znovu získalo samostatnosť.

V roku 1918 sa kráľovský hrad stal znova sídlom najvyšších štátnych orgánov, tentoraz poľského prezidenta a jeho úradu. Koncom 30. rokov, keď bol starostom Stefan Starzyński, začali mestské orgány prinavracať Starému mestu jeho bývalú krásu. Čiastočne bol obnovený barbakán a Staromestské námestie. Snahy o obnovu však ukončil začiatok 2. svetovej vojny.

Počas invázie do Poľska (1939) bola väčšina štvrte vážne poškodená nemeckou Luftwaffe, ktorá zámerne cielila na obytné a historicky významné oblasti v rámci teroristického bombardovania. Po dobytí Varšavy boli časti Starého mesta obnovené, ale hneď po Varšavskom povstaní (august – október 1944) nemecká armáda celú štvrť systematicky zapálila a zničila. Povstanie pripomína socha „malého povstalca“, ktorá stojí na historických hradbách Starého mesta.

Po 2.svetovej vojne bolo Staré mesto ešte raz do detailov obnovené. Na obnovu sa použil všetok využiteľný materiál. Sutinu preosiali a získané ozdobné súčasti vsadili na pôvodné miesta. Na rekonštrukciu sa použila veduta Bernarda Bellota z 18. storočia rovnako ako študentské medzivojnové kresby.

Pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO[upraviť | upraviť zdroj]

Varšavské staré mesto bolo v roku 1980 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. ako "výnimočný príklad takmer úplnej rekonštrukcie historického vývoja od 13. do 20. storočia".

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]