Veľké africké jazerá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veľké africké jazerá a pobrežie Východnej Afriky z vesmíru. Indický oceán leží napravo.

Veľké africké jazerá je séria jazier okolo Východoafrickej priekopovej prepadliny. Patrí sem aj Viktóriino jazero, čo je najväčšie jazero v Afrike a tretie najväčšie na svete (po Kaspickom mori a Hornom jazere). Jazier je spolu šesť:

Niekedy sa označujú ako Veľké jazerá iba jazerá Viktóriino, Albertovo, Edwardovo, to znamená jazerá, z ktorých vyteká Biely Níl. Z jazier Tanganika a Kivu je napájaná rieka Kongo.

Región Veľkých jazier[upraviť | upraviť zdroj]

Región Veľkých afrických jazier

Pojem Veľké jazerá označuje aj región okolo týchto jazier. To znamená krajiny Rwanda, Burundi, Uganda a čiastočne zasahuje aj do Konga (býv. Zair), Tanzánie a Kene. Je to jedno z nejhustejšie obývaných území na svete (žije tu 107 miliónov obyvateľov). Vďaka skoršej vulkanickej aktivite je miestna pôda veľmi vhodná pre poľnohospodárstvo. Nadmorská výška tu vytvára miernu klímu napriek malej vzdialenosti od rovníka. Výsledkom všetkých týchto podmienok je, že toto územie je mimo dosahu rôznych nemocí a dovoľuje rozšíreniu poľnohospodárskych zvierat, hlavne dobytka a kôz.

Kvôli hustote osídlenia a vhodným podmienkam na poľnohospodárstvo sa územie rozdelilo na viacero malých štátov. Nejmocnejšie monarchie boli Rwanda, Burundi, Buganda a Buňoro. Podobne ako pri Subsaharskej Afrike boli hranice štátov určené rozložením koloniálnych síl.

Poloha regiónu ďaleko na juhu až pri prameni Nílu znamenala pre región dlhé obdobie nezáujmu zo strany Európy. Prví Európania, ktorí vstúpili na toto územie, boli misionári, ktorí mali čiastočný úspech pri rozširovaní kresťanstva na toto územie. Väčší kontakt so zvyškom sveta viedol k sérii devastujúcich epidémií, ktoré zasiahli nie len dobytok, ale aj ľudí. To znamenalo zníženie populácie miestami až o 60 %. Obnovenie pôvodného počtu obyvateľov trvalo približne do 50. rokov 20. storočia.

Napriek potenciálu v mnohých odvetviach sa po získaní nezávislosti zmietal v sérii občianskych vojen a vlne násilia, ktoré zanechali región vo veľkej chudobe, z ktorej sa vymanili zatiaľ len štáty Keňa a Tanzánia.