Preskočiť na obsah

Veronika klasnatá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veronika klasnatá

Veronika klasnatá – kvetné strapce.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Veronica spicata
L.[1][2], 1753[1][2]
Synonymá
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Veronika klasnatá[3] (syn. veronikovec klasnatý[4] lat. Veronica spicata, syn. Pseudolysimachion spicatum[5]) je trváca bylina s hustými strapcami kvetov z čeľade skorocelovité (Plantaginaceae). Jej prirodzený areál pokrýva takmer celú Európu až západnú Sibír a ďalej Turecko, Kazachstan, Mongolsko a Čínu.[5] Informácia o začlenení bývalého rodu veronikovec (Pseudolysimachion) do širšieho rodu Veronica je v článku veronika (rod).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veronika klasnatá je trváca bylina s plazivým podzemkom. Byľ je vzpriamená alebo krátko vystúpavá, oblá, jednoduchá, vysoká až 70 cm, takmer vždy od bázy husto chlpatá.[3][4][6]

Prízemné listy sú zreteľne stopkaté, horne sediace a všetky sú chlpaté. V dolnej a strednej časti stonky sú protistojné, v hornej časti striedavé. Čepele sú podlhovasto kopijovité, na báze klinovité a plytko vrúbkovane pílkovité. Horné sú takmer celistvookrajové, zvyčajne krátko končisté a sivozelené. Listene sú kopijovité, zvyčajne také dlhé ako kalich a sú žliazkaté.[3][4][6]

Štvorpočetné krátkostopkaté až sediace kvety sú usporiadané v hustom koncovom strapci dlhom až 20 cm. Lievikovitá koruna je modrofialová, rúrka je v ústi brvitá, horný korunný lupienok je široko vajcovitý, ostatné sú široko kopijovité. Dve modrofialové tyčinky sú dlhšie ako koruna. Štyri kališné zuby sú kopijovité a chlpaté. Kvetné stopky sú vždy kratšie ako vajcovito kopijovité listene.[3][4][6]

Husto žliazkaté tobolky sú takmer guľaté, zboku mierne stlačené, na vrchole plytko vykrojené a vysoké ako kalich. Svetlohnedé semená sú v priemere do 1 mm.[3][4][6]

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzený areál veroniky klasnatej pokrýva takmer celú Európu až západnú Sibír a ďalej Turecko, Kazachstan, Mongolsko a Čínu. Zavlečená je v Severnej Amerike (Connecticut, New Hampshire, New York, Ontário, Quebec), v Holandsku a na ďalekovýchodnom Rusku v Prímorsku.[5]

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Veronika klasnatá rastie od nížin do horského stupňa. Obsadzuje výslnné trávnaté stráne, svetlé lesy a kroviny a obľubuje vysychavé, výhrevné, zásadité až neutrálne, kamenisté i hlinitopiesočnaté pôdy. Kvitne od júna do októbra a na území Slovenska je v teplejších oblastiach hojná. V rámci rozsiahleho územia svojho výskytu je to veľmi variabilný druh. Má viacero poddruhov, odlišujúcich sa odením a veľkosťou kvetov.[3][4][6]

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci druhu sú akceptované tieto poddruhy:[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Sp. Pl. 10 1753
 2. a b Veronica spicata L. [online]. powo.science.kew.org, [cit. 2024-01-06]. Dostupné online.
 3. a b c d e f Michal Hrabovský at al.. Veľká kniha rastlín, hornín, minerálov a skamenelín. Bratislava : IKAR, a.s. - Príroda, 2021. S. 298-299.
 4. a b c d e f Kornélia Goliašová et al .. Flóra Slovenska V/2. Bratislava : Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 1997. S. 283-285.
 5. a b c d Veronica spicata [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. a b c d e Josef Dostál, Martin Červenka. Veľký kľúč na určovanie vyšších rastlín II.. prvé. vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1991. S. 972-973.
 7. Veronica spicata subsp. bashkiriensis [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. Veronica spicata subsp. fischeri [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 9. Veronica spicata subsp. kamelinii [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 10. Veronica spicata subsp. lanisepala [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 11. Veronica spicata subsp. maeotica [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. Veronica spicata subsp. petschorica [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 13. Veronica spicata subsp. spicata [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-20]. Dostupné online. (po anglicky)
 14. Veronica spicata subsp. viscosula [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2023-12-28]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]