Vojty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaplnka v osade Murčovci

Vojty sú mestská časť mesta Čadca. Nachádza sa v najjužnejšej časti katastrálneho územia mesta, približne 4 km južne od centra, v oblasti potoka Rieka v severovýchodnej časti Rakovskej hornatiny (časť Javorníkov). Na území Vojtov sa nachádza najvyšší bod Čadce, Chotárny kopec. Územie sa delí na osady: Blažkovci, Burdovci, Črchľa, Janščovci, Lazy, Murčovci, Podhrady a Vojty. Hornaté územie je riedko a nesúvisle osídlené, v roku 2001 mala mestská časť iba 31 stálych obyvateľov, s predpokladom ďalšieho poklesu[1], využitie budov sa postupne mení na rekreačné (chaty, chalupy).

Na severe susedia s mestskou časťou Rieka, na severovýchode s Horelicou, na juhovýchode s Krásnom nad Kysucou, na juhu s Dunajovom, na juhozápade s Ochodnicou a na severozápade so Zákopčím. Prístup verejnou dopravou je obmedzený, konečná zastávka MHD sa nachádza na severnom okraji územia, na hranici s Riekou.

Cez Vojty prebiehajú viaceré turistické chodníky, vrátane červená turistická značka Javorníckej magistrály, v zimnom období sa upravuje Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Na území mestskej časti sa nachádzajú tri minerálne pramene prepojené náučným chodníkom, jeden z nich tvorí prírodnú pamiatku Vojtovský prameň.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°24′10″S 18°47′15″V / 49,402818°S 18,787557°V / 49.402818; 18.787557