Kýčerka (Čadca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sídlisko Kýčerka

Sídlisko Kýčerka je najväčším sídliskom v meste Čadca. Nachádza sa na juhozápade mesta v blízkosti nemocnice s poliklinikou. V roku 2012 žilo vo vyše 9 000 bytoch 15 000 obyvateľov.

História a popis sídliska[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko sa začalo stavať v 70. rokoch 20. storočia najmä pre zamestnancov Tatry Kopřivnice, nemocnice a závodu Slovena v Čadci. Prvé bytovky boli dané do užívania v roku 1978 a výstavba bola ukončená na konci 80. rokov. Zmena režimu priniesla zastavenie výstavby i na sídliskách Žarec a Sídlisko III.

V 90. rokoch žilo na sídlisku viac ako 8 000 obyvateľov a ich počet sa zvyšoval až na terajších 15 000 obyvateľov. Kýčerka tak tvorí polovicu celého obyvateľstva mesta. Sídlisko sa v súčasnosti rozširuje výstavbou nových bytových domov.

Na sídlisku sa nachádza Kostol sv. Jozefa robotníka z roku 1998 a dve základné školy – ZŠ Rázusova a ZŠ Komenského.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou prístupovou cestou na sídlisko je Okružná ulica, ktorá odbočuje z cesty II/487. Verejnú dopravu zabezpečuje sieť MHD Čadca, linkami číslo 3 a 8, ktoré premávajú po okružnej trase centrum – Kýčerka – nemocnica – centrum (linka 3) a opačne (linka 8). Najbližšia železničná zastávka je Čadca zastávka na trati Čadca – Makov.