Podzávoz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podzávoz je mestská časť mesta Čadca. Nachádza sa severozápadne od centra mesta a je akýmsi predmestím pred vstupom z Milošovej. Je na povodí rieky Čierňanky.

Polohopis[upraviť | upraviť kód]

Podzávoz sa nachádza na východnom okraji Predných vrchov (podcelku Turzovskej vrchoviny), v údolí Milošovského potoka, ktorý priteká z Milošovej a na juhovýchodnom okraji sa vlieva do Čierňanky. Na juhu sa dvíha hrebeň Jurošovského vrchu, ktorý oddeľuje územie od Hornokysuckého podolia.

Na severe susedí so Svrčinovcom, na východe s Čadečkou, na juhu s centrom a mestskými časťami U Hluška a U Sihelníka, na západe s Rakovou a na severozápade s Milošovou.

Priemysel a doprava[upraviť | upraviť kód]

V blízkom čase (predpoklad spustenia je koniec roku 2020) povedie východným okrajom diaľnica D3, na ktorej bude vybudovaný výjazd Podzávoz s privádzačom a estakáda Podzávoz, na ktorej bude diaľnica prekonávať údolie Čierňanky. V tesnej blízkosti budovaného diaľničného výjazdu sa nachádza Priemyselný park Čadca - Svrčinovec, v ktorom sídlia firmy z oblasti strojárskeho a automobilového priemyslu.[1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Priemyselný park [online]. Mesto Čadca, [cit. 2019-09-22]. Dostupné online.


Súradnice: 49° 27′ 25.2″ s.š., 18° 46′ 38.76″ v.d.