Vrana čierna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vrana čierna
Corvus corone Rabenkrähe 1.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Corvus corone
Linnaeus, 1758
Synonymá
Corvus corone corone
Corvus corone map.jpg
Mapa rozšírenia vrany čiernej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vrana čierna (iné názvy: vrana obyčajná, vrana túlavá[2]; Corvus corone) je spevavec z čeľade krkavcovitých. Do roku 2002 sa pod názvom vrana túlavá západoeurópska alebo vrana obyčajná západoeurópska (Corvus corone corone) považoval za poddruh vrany túlavej/obyčajnej.[3]

Žije v západnej Európe (po os VltavaLabe) a na Sibíri, medzi týmito územiami žije príbuzný druh vrana popolavá. Populácia žijúca na Sibíri tvorí poddruh vrana (čierna) ázijská (Corvus corone orientalis), ktorý sa niekedy považuje za samostatný druh vrana ázijská.

Žije v blízkosti lesov, polí a lúk. V lete viac v okolí lesov, v zime spolu s havranmi na poliach. Je všežravá, živí sa aj zdochlinami a odpadkami. Hniezdo si stavia na vysokých stromoch alebo v kroví z konárikov, korienkov, prípadne z peria. Znáša v apríli 4 – 5 modrozelených vajec so škvrnami. Samica na nich sedí 3 týždne.

Vydáva volanie „rrá-rrá“ alebo „kraach-kraach“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.3.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2016-10-23, [cit. 2016-11-05]. Dostupné online.
  3. FERIANC, Oskár. Vtáky Slovenska 2. Bratislava : Veda, 1979.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]