Preskočiť na obsah

Xiaotingia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Xiaotingia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xiaotingia zhengi
Xu et al., 2011
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Xiaotingia bol rod malého opereného teropóda z čeľade Archaeopterygidae. Tento drobný, vtákom podobný dinosaurus žil v období ranej vrchnej jury (asi pred 160 miliónmi rokov) na území dnešnej Číny (západný Liao-ning). Jediný druh je Xiaotingia zhengi.[1]

Holotyp

Holotyp nesie označenie STM 27 – 2 a ide o artikulovanú fosílnu kostru, vrátane lebky. Tento malý teropód bol opísaný tímom čínskych vedcov v roku 2011. Druhové meno je zvolené na počesť paleontológa Zhenga Xiaotinga. Veľkosťou sa tento malý dinosaurus rovnal zhruba zvieraťu o veľkosti holuba. Zaživa bol operený.

Taxonómia

[upraviť | upraviť zdroj]
Veľkostné porovnanie s človekom

Kladistická analýza čínskych vedcov ukázala, že Xiaotingia vytvára klad s rodom Archaeopteryx a čeľaďami Dromaeosauridae a Troodontidae. Ako Archeopteryx, tak aj Xiaotingia pritom patrí medzi deinonychosaury (patria sem aj slávne rody Velociraptor a Deinonychus), nie do skupiny Avialae. Archaeopteryx tak možno nebol „prvým vtákom“, ako sa dosiaľ všeobecne tvrdilo (ale situácia je trochu zložitejšia). Blízkym príbuzným bol ďalší čínsky rod Anchiornis.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Xiaotingia na českej Wikipédii.
  1. XU, Xing, YOU, Hailu; DU, Kai; HAN, Fenglu An Archaeopteryx-like theropod from China and the origin of Avialae. Nature, Júl 2011, roč. 475, čís. 7357, s. 465 – 470. Dostupné online. DOI10.1038/nature10288.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Objavili najstaršieho dinovtáka [online]. 29.7.2011, [cit. 2012-02-18]. Dostupné online.