Xiaotingia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Xiaotingia
Xiaotingia .jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xiaotingia zhengi
Xu et al., 2011
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Xiaotingia bol rod malého opereného teropóda z čeľade Archaeopterygidae. Tento drobný, vtákom podobný dinosaurus žil v období ranej vrchnej jury (asi pred 160 miliónmi rokov) na území dnešnej Číny (západný Liao-ning). Jediný druh je Xiaotingia zhengi.[1]

Nález[upraviť | upraviť kód]

Holotyp

Holotyp nesie označenie STM 27 – 2 a ide o artikulovanú fosílnu kostru, vrátane lebky. Tento malý teropód bol opísaný tímom čínskych vedcov v roku 2011. Druhové meno je zvolené na počesť paleontológa Zhenga Xiaotinga. Veľkosťou sa tento malý dinosaurus rovnal zhruba zvieraťu o veľkosti holuba. Zaživa bol operený.

Taxonómia[upraviť | upraviť kód]

Veľkostné porovnanie s človekom

Kladistická analýza čínskych vedcov ukázala, že Xiaotingia vytvára klad s rodom Archaeopteryx a čeľaďami Dromaeosauridae a Troodontidae. Ako Archeopteryx, tak aj Xiaotingia pritom patrí medzi deinonychosaury (patria sem aj slávne rody Velociraptor a Deinonychus), nie do skupiny Avialae. Archaeopteryx tak možno nebol „prvým vtákom“, ako sa dosiaľ všeobecne tvrdilo (ale situácia je trochu zložitejšia). Blízkym príbuzným bol ďalší čínsky rod Anchiornis.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Xiaotingia na českej Wikipédii.
  1. XU, Xing, YOU, Hailu; DU, Kai; HAN, Fenglu An Archaeopteryx-like theropod from China and the origin of Avialae. Nature, Júl 2011, roč. 475, čís. 7357, s. 465 – 470. Dostupné online. DOI10.1038/nature10288.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • Objavili najstaršieho dinovtáka [online]. 29.7.2011, [cit. 2012-02-18]. Dostupné online.