Xuanhanosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Xuanhanosaurus
Xuanhanosaurus1.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xuanhanosaurus qilixiaensis
Dong, 1984
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Xuanhanosaurus („jašter z Xuanhanu“) bol rod mäsožravého dinosaura (teropóda), žijúceho v období jury na území dnešnej Číny (súvrstvie Dašanpu).

Typový a doteraz jediný známy druh Xuanhanosaurus qilixiaensis bol opísaný čínskym paleontológom Dongom Zhimingom v roku 1984. Holotyp s označením IVPP V.6729, pozostáva z čiastočnej kostry vrátane lebky.[1]

Xuanhanosaurus dosahoval asi 6 metrov na dĺžku, 2 metre na výšku a hmotnosť okolo 250 kg.[2] Tento teropód mal nezvyčajne mohutné a dlhé predné končatiny (na rozdiel od neskorších foriem ako bol Tyrannosaurus). To spolu s ich relatívne „primitívnym“ utváraním viedlo paleontológa Donga Zhiminga k záveru, že sa pohyboval po všetkých štyroch končatinách. V tom prípade by išlo o jediného známeho štvornohého teropóda. Väčšina paleontológov však s touto interpretáciou nesúhlasí a predpokladajú, že išlo naopak o klasického dvojnohého dravého dinosaura.

Podľa štúdie z roku 2009 šlo o primitívneho člena skupiny Megalosauroidea.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Xuanhanosaurus na českej Wikipédii a Xuanhanosaurus na anglickej Wikipédii.
  1. DONG, Z.. A new theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Sichuan Basin. Vertebrata PalAsiatica, 1984, roč. 22, čís. 3, s. 213 - 218.
  2. PAUL, G.S.. The Princeton Field Guide to Dinosaurs. [s.l.] : Princeton University Press., 2010. S. 86.
  3. BENSON, R.B.J.. A description of Megalosaurus bucklandii (Dinosauria: Theropoda) from the Bathonian of the UK and the relationships of middle Jurassic theropods. Zoological Journal of the Linnean Society, 2009.