Yves Saint Laurent

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yves Saint Laurent
francúzsky módny návrhár
Yves Saint Laurent
Narodenie1. august 1936
Orán, Alžírsko
Úmrtie1. jún 2008 (71 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, celým menom Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent [vyslov: iv ɑ̃ri dona matjö sɛ̃ lorɑ̃] (* 1. august 1936, Oran, Alžírsko – † 1. jún 2008, Paríž, Francúzsko) bol jedným z najvplyvnejších francúzskych i svetových módnych návrhárov 20. storočia, spolu s Coco Chanel, Christianom Diorom a Hubertom de Givenchy. Tvoril a menil trendy v móde počas svojej vyše štyridsaťročnej kariéry. Jeho značka YSL sa stala symbolom kreativity a luxusu.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Saint Laurent sa narodil v rodine riaditeľa poisťovacej spoločnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, ktorých predkovia sa prisťahovali do severnej Afriky počas prusko-francúzskej vojny. Kvôli svojej krehkosti a jemnosti (a homosexualite) nemal šťastné detstvo, pretože deti v škole ho často šikanovali.

Roky u Diora[upraviť | upraviť zdroj]

Ako 17-ročný odchádza do Francúzska, do Paríža, kde sa stáva spolupracovníkom Christiana Diora. Táto spolupráca viedla k najkreatívnejšiemu a najúspešnejšiemu spojeniu v histórii módy. Saint Laurent patril k najlepším návrhárom v Diorovom módnom dome. Vo veku 21 rokov, v roku 1957, mu bolo zverené vedenie domu, keď Christian Dior odišiel na dovolenku, ale z nej sa už nikdy nevrátil. 15. novembra 1957, dva týždne po Diorovej smrti sa Saint Laurent stal umeleckým riaditeľom Diorovho módneho domu a zároveň sa stal najmladším módnym návrhárom vo svete haute couture.

Krátko po nástupe do funkcie ho povolala francúzska armáda, aby si odslúžil povinnú vojenskú službu. Po dvadsiatich dňoch neustáleho stresu, spôsobeného najmä jeho kolegami – vojakmi, bol Saint Laurent hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni.

Yves Saint Laurent okamžite začal vytvárať svoj nezameniteľný štýl kombinovaním tradičných Diorových prvkov s viacej nositeľným realistickým štýlom. Jeho prvou kolekciou bola Ligne Trapèze, ktorá sa stala okamžitým hitom, pričom predaj vzrástol o 35 percent. Poslednou kolekciou pred odchodom od Diora (1960) si rozhneval väčšinu svojich dovtedajších zákazníčok. Na predvádzacie móla sa dostala móda ulice a beatnickej generácie – čierne roláky, kožené bundy, nohavice a čižmy.

Budovanie značky YSL[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1961 vytvoril svoju prvú kolekciu pod vlastnou značkou YSL. Nový módny dom založil spolu so svojim vtedajším partnerom Pierrom Bergém. Výsledky boli úžasné: trapézové šaty inšpirované strohými obrazmi holandského maliara Pieta Modriaana a pop artovými serigrafiami Andyho Warhola. Začal s navrhovaním unisexového oblečenia, prenášaním mužských prvkov, akými sú sako a nohavice, do ženskej módy. Vynašiel dámsky nohavicový kostým a taktiež vytvoril ženskú verziu pánskeho smokingu pre svoju kolekciu z roku 1965, ktorú nazval Le Smoking.

V roku 1966 otvoril prvý zo siete butikov línie prêt-à-porter, ktorú nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche. Meno konfekčnej línii dala poloha prvého butiku – nachádzal sa na ľavom brehu rieky Seiny (franc.: rive gauche = ľavý breh). Prvá kolekcia dokonale kontrastovala svojou neformálnosťou s eleganciou a luxusom jeho línie haute couture.

Koncom 60. rokov, v ére hippies vymenil futuristický geometrizmus svojich kreácií za dlhší, romantickejší vzhľad. V roku 1968 navrhol kolekciu v štýle safari taktiež prvýkrát použil priesvitné materiály. S obľubou používal zamat a nechával sa inšpirovať Ruskom, Áziou a Afrikou. V 70. rokoch sa vrátil k androgýnnemu vzhľadu svojich modelov – muži i ženy nosili saténové nohavice, nazberané košele a šatky viazané okolo pása.

Obchod YSL na Rodeo Drive, Beverly Hills v Kalifornii.

V roku 1971 predstavil ďalšiu líniu YSL Beauté – kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky. Predstavil svoj prvý pánsky parfum s názvom YSL. Reklamná kampaň pre nový parfum spôsobila obrovský škandál, pretože na fotografiách pózoval nahý Saint Laurent s flakónom zakrývajúcim jeho mužstvo. Okrem YSL predstavil v roku 1971 aj dámsky parfum Rive Gauche. Ďalším škandálom na poli parfumov bolo uvedenie jeho klasického parfumu Opium (1977), ktorého drogovo-orientovaný názov vzbudzoval pohoršenie. Nasledovali ďalšie parfumy: Kouros (1981), Paris (1983), Jazz (1988), Yvresse/Champagne (1993), Opium pour Homme (1995), Live Jazz (1998), Nu (2001 a 2002) a M7 (2002).

Bol to práve pánsky parfum M7 Archivované 2005-12-07 na Wayback Machine, ktorý spôsobil obdobný škandál ako prvý Saint Laurentov parfum – na fotografiách v reklamnej kampani sa objavilo nahé telo francúzskeho majstra Európy v džude Samuela de Cubbera, ale jeho mužstvo už nezakrýval ani len flakón.

Odchod do dôchodku[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek uznaniu a svetovej sláve Yves Saint Laurent neviedol šťastný život. Bol plachý, samotár a mal iba málo dobrých priateľov. Počas svojho života prežil niekoľko nervových zrútení, trpel depresiami, mal problémy s alkoholom i drogami. Jeho múzou i priateľkou bola herečka Catherine Deneuve.

Yves Saint Laurent nikdy nebol dobrým obchodníkom, bol najmä dobrým umelcom. Ale to spôsobilo, že jeho módny dom sa dostal v polovici 90. rokov do straty. V roku 1993 kúpila farmaceutická firma Sanofi spoločnosť Yves Saint Laurent za približne 600 000 000 amerických dolárov. V roku 1999 prebral módny konglomerát Gucci Group značku Yves Saint Laurent. Americký návrhár Tom Ford bol zodpovedný za dizajn konfekčnej línie Rive Gauche a kozmetickej značky YSL Beauté, zatiaľ, čo Saint Laurent naďalej navrhoval šaty v línii haute couture.

Taktiež začal tráviť väčšinu svojho času vo svojom dome v Marakéší v Maroku. Nezhody s vedením Gucci Group viedli v roku 2002 k zatvoreniu Yves Saint Laurent Couture. Posledná, rozlúčková prehliadka sa konala 7. januára 2002 v Pompidouovom centre v Paríži.

Po odchode Toma Forda z Gucci Group je za návrhy línie Rive Gauche zodpovedný Stefano Pilati.

Spoločnosť[upraviť | upraviť zdroj]

100% akcií spoločností Yves Saint Laurent, YSL Beauté a Luxury Timepieces International (spoločnosť vyrábajúca hodinky pre módne domy Yves Saint Laurent, Gucci a Boucheron) patrí konglomerátu Gucci Group. V súčasnosti YSL vyrába dámsku a pánsku konfekciu; doplnky ako kabelky, kožené výrobky a obuv. V roku 2004 hospodárila so ziskom 196,4 milióna eur a so 60 priamo riadenými predajňami po celkom svete.

YSL Beauté navrhuje, vyrába a distribuuje parfumy a kozmetiku pre značky Yves Saint Laurent a Roger&Gallet. Vo svojom portfóliu parfumov má aj voňavky Stelly McCartney, Alexandra McQueena ale aj spoločnosti Boucheron.

Sídlom Gucci Group je Amsterdam, Holandsko a sídlom Yves Saint Laurent je Paríž, Francúzsko.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]