Zachariáš (prorok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O židovskom kráľovi pozri Zachariáš (kráľ).
Svätý
Prorok Zachariáš
Prorok
Zobrazenie proroka Zachariáša na strope Sixtínskej kaplnky
Zobrazenie proroka Zachariáša na strope Sixtínskej kaplnky
Uctievanie
CirkevKatolícka cirkev, Gréckokatolícka cirkev, Pravoslávna cirkev
Sviatok8. február v Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi, 6. september v Katolíckej cirkvi (spomienka)
Odkazy
Spolupracuj na CommonsZachariáš
(multimediálne súbory na commons)

Zachariáš (hebrejsky זכריה‎, Zecharja; teda „Pán sa rozpamätal“[1]) bol starozákonný biblický prorok, jedenásty z dvanástich menších prorokov. Je tradične považovaný za autora Knihy proroka Zachariáša.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Zachariáš sa pravdepodobne narodil v 6. storočí pred Kristom v Babylone Barachiášovi (Berekiášovi), ktorý bol Adovým synom.[2][3] Podobne ako proroci Jeremiáš alebo Ezechiel patril ku kňazskému rodu. Svätý Cyril Alexandrijský sa vyslovil, že Zachariáš "pochádzal z kňazskej krvi, to znamená, z kmeňa Léviho." [chýba zdroj] Funkciu hlavy kňazského rodu zastával po svojom starom otcovi Adovi za čias veľkňaza Joachima, o čom sa zmieňuje kniha Nehemiášova.[4] Žil v tom istom čase ako prorok Aggeus.[1] Ako prorok vystúpil len o trocha neskôr ako Aggeus,[5] ale jeho pôsobenie bolo dlhšie.

Zachariáš sa narodil už počas babylonského zajatia. Prežil ho a v roku 520 pred Kr. odišiel do Jeruzalema, krátko pred vydaním Kýrovho ediktu nájdeného na Kýrovom valci. Jeho prorocká kariéra začala pravdepodobne v druhom roku vlády Dareia I. Veľkého, panovníka Staroperzskej ríše. Na základe záznamov proroka Ezdráša je však možné predpokladať, že do prorockej služby vstúpil ešte skôr, keďže prisťahovalci z Babylonu sa pustili do obnovy chrámu práve na základe prorockých výziev Aggea a Zachariáša.[6] Jeho najväčšou úlohou bolo úspešné dokončenie druhého jeruzalemského chrámu. Nezameriaval sa však len na jeho dokončenie, ale aj na ohlasovanie budúceho Mesiáša.[7]

Tento prorok v biblickom význame pôsobil ako tlmočník Božieho slova. Boh starozákonných prorokov inšpiroval a izraelský národ veril, že k nim hovorí cez ich ústa. Dáva sa mu za autorstvo Kniha proroka Zachariáša, ktorá je najviac mesiášska, apokalyptická a eschatologická. Preto ju mnoho novozákonných autorov často cituje. Zachariáš zároveň predpovedá duchovne znovuzrodený Jeruzalem, v ktorom bude vládnuť Mesiáš. Vyzýval tiež ku skromnosti a mravnej čistote.

Zachariáš zomrel ako mučeník v predsieni chrámu.[chýba zdroj]

Uctievanie[upraviť | upraviť zdroj]

Svätý Zachariáš nebol v Katolíckej cirkvi kanonizovaný, ale je už od nepamäti považovaný za svätého. Rímske martyrológium stanovuje jeho sviatok na 6. september.[8] Gréckokatolícka a pravoslávna cirkev si ho pripomínajú 8. februára.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Zachariáš, prorok : Životopisy svätých [online]. [Cit. 2023-02-26]. Dostupné online.
 2. pozri Zach 1,1
 3. Kniha proroka Zachariáša (1,1) [online]. svatepismo.sk, [cit. 2023-02-26]. Dostupné online.
 4. Kniha Nehemiášova (12, verš 10 a 16) [online]. svatepismo.sk, [cit. 2023-02-26]. Dostupné online.
 5. porov. Ag 1,1
 6. Kniha Ezdrášova (5, verš 1-2) [online]. svatepismo.sk, [cit. 2023-02-26]. Dostupné online.
 7. porov. Zach 9,9-10; 2,12-13; 12,10; 13,6-7
 8. CATHOLIC CHURCH. Martyrologium Romanum (2004). [s.l.] : [s.n.], 2004. Dostupné online.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ikona proroka Zachariáša v Pokrovskom chráme (Kiži, Rusko,18. stor.)
  "Dňa 8. februára : Svätý prorok Zachariáš." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 108-109. ISBN 80-7165-381-0
 • Zachariáš [prorok]. In: HERIBAN, Jozef. Príručný lexikón biblických vied. 3. opr. a dopl. vyd. Bratislava : Don Bosco, 1998. 1366 s. (Biblica; zv. 4.) ISBN 80-88933-07-2. S. 1069 – 1070.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zachariáš (prorok) na českej Wikipédii.