Zora Mintalová Zubercová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Zora Mintalová-Zubercová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zora Mintalová Zubercová
Zora Mintalová Zubercová
Dielo
Polia pôsobnostietnológia, múzejníctvo, kulinárna história
Vedecké pôsobenieSlovenské národné múzeum
Alma materUniverzita Komenského v Bratislave
Ocenenia
1991: Národná cena Slovenskej republiky za vedu (vedecký kolektív); 1995: Medzinárodná cena etnologických a antropologických štúdií Giuseppe Pitré-Salvatore Salomone Marino (vedecký kolektív); 2000: Medaila SNM za zásluhy o rozvoj múzejníctva
Osobné informácie
Narodenie1950
Martin, Československo

Zora Mintalová Zubercová (* 1950, Martin) je slovenská etnografka, historička a muzeologička, je poprednou odborníčkou v oblasti materiálnej kultúry a kulinárnej histórie strednej Európy. Je taktiež zakladateľkou Múzea Slovenského Červeného kríža.[1][2]

Ako spoluriešiteľka vedecko-výskumnej úlohy Etnologického ústavu SAV, ktorej výstupom je Etnografický atlas Slovenska, je držiteľkou Národnej ceny Slovenskej republiky za vedu. A ako spoluautorka Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska, v rámci vedeckého kolektívu Etnologického ústavu SAV, je držiteľkou Medzinárodnej ceny etnologických a antropologických štúdií Giuseppe Pitré-Salvatore Salomone Marino.

Neskôr sa venovala téme kulinárnej histórie v kontexte slovenských sviatkov.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 1974, Mintalová – Zubercová promovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore národopis, história, v tomto istom roku začala pracovať ako odborná asistentka v Etnografickom ústave Slovenského národného múzea v Martine. Po získaní titulu PhDr. v odbore národopis a história v roku 1980 na Univerzite Komenského v Bratislave bola zaradená ako vedecko-výskumná pracovníčka v SNM - Etnografický ústav.

Kvôli buržoáznym koreňom svojej matky jej nebolo dovolené v období socializmu zastávať vyššie vedecké hodnosti, čo sa zmenilo až po Zamatovej revolúcii a páde Komunistickej strany, keď sa v roku 1989 stala samostatnou vedeckou pracovníčkou a v roku 1990 vedúcou vedecko-výskumného oddelenia Slovenského národného múzea v Martine.

Dr. Mintalová – Zubercová spolupracovala s mnohými významnými regionálnymi, národnými a medzinárodnými vedeckými organizáciami ako napr. Slovenská akadémia vied, Štátne ruské múzeum v Petrohrade, Musée national des Arts et Traditions Populaires Paris – Muséum national d'histoire naturelle v Paríži, Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari v Ríme, atď.

Počas svojej kariéry v Slovenskom Národnom múzeu Dr. Mintalová – Zubercová participovala na viac ako 29 medzinárodných a národnych vedecko-výskumných úlohách. Podieľala sa na viacerých významných projektoch slovenskej etnografie ako napr. Etnografický atlas Slovenska, ktorý v roku 1991 získal Národnú cenu Slovenskej republiky za vedu; Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, ktorá v roku 1995 získala medzinárodnú cenu etnologických a antropologických štúdií Giuseppe Pitré-Salvatore Salomone Marino v Palerme- Taliansko etc.

Dr. Mintalová – Zubercová je autorkou a spoluautorkou viac ako 50 múzeálnych výstav doma i v zahraníčí (Holandsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko etc.), autorkou vyše 300 vedeckých a odborných štúdií a odborno-popularizačných článkov doma i v zahraničí a 14 monografických knižných publikácií. Za aktívnu múzejnícku činnosť jej bola v roku 2000 udelená Pamätná medaila za zásluhy o rozvoj Slovenského národného múzea a Pamätný list Zväzu múzeí na Slovensku za rozvoj múzejníctva. Od 1996 do roku 2000 zastávala funkciu zástupkyne riaditeľa SNM-EM v Martine.

V roku 2000, na žiadosť Najvyššej rady Slovenského Červeného kríža, založila Múzeum Slovenského Červeného kríža v Martine, ktorého riaditeľkou sa stala v roku 2002. V roku 2009 odišla do dôchodku, ale stále sa aktívne venuje materiálnej kultúre a kulinárnej histórie, pravidelne publikuje knižné publikácie, vedecké a odborné články. Je taktiež členkou viacerých vedeckých inštitútov a organizácií v oblasti etnografie, materiálnej kultúry a histórie stravovania.[3]

Bibliografia[upraviť | upraviť kód]

Monografie výber

Ocenenia – Výber[upraviť | upraviť kód]

 • Cena Slovenskej národopisnej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v kategórii výstavy za autorskú výstavu „Z kuchyne starých matiek“, 1987
 • Medaila Ciechanówského vojvodstva, Ciechanów-Poľsko, 1987
 • Národná cena Slovenskej republiky za vedu, r. 1991 za „Etnografický atlas Slovenska“ (člen autorského kolektívu);
 • Cena Slovenskej Akadémie vied za vedecko-výskumnú činnosť, r. 1995- za „Encyklopédiu ľudovej kultúry Slovenska I. II.“ (člen autorského kolektívu);
 • Prémia Slovenského literárneho fondu r. 1995 – za „Encyklopédiu ľudovej kultúry Slovenska (člen autorského kolektívu)
 • Medzinárodná cena etnologických a antropologických štúdií Giuseppe Pitré-Salvatore Salomone Marino v Palerme, r. 1995 – za „Encyklopédiu ľudovej kultúry Slovenska (člen autorského kolektívu)
 • Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá, r. 1998 v kategórii publikácie za „Ľudovú architektúru a urbanizmus vidieckych sídiel na Slovensku (člen autorského kolektívu)
 • Pamätný list Zväzu múzeí na Slovensku za rozvoj múzejníctva, r. 1981 a r.2000
 • Pamätná medaila za zásluhy o rozvoj Slovenského národného múzea, r. 2000
 • Cena Slovenskej národopisnej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v kategórii výstavy za výstavu „Turiec v ľudovej kultúre“, r. 2001.
 • Pamätná plaketa Slovenského Červeného kríža, r.2009
 • Best Culinary History Book in Slovakia (Gourmand World Cookbook Award) za Vianoce na Slovensku, r. 2012

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Z turčianskej kuchyne - Zora Mintalová-Zubercová - Pre gurmánov aj knižných labužníkov - LIC [online]. Litcentrum.sk, [cit. 2012-04-08]. Dostupné online.
 2. IEHCA [online]. Iehca.eu, [cit. 2012-04-08]. Dostupné online.
 3. Who is Who in the Slovak Republic, Hubners Who is Who Verlag fur Peronenenzyklopadien AG, Zug- Switzerland, 2005, p.507
 4. Všetko okolo stola I - Zora Mintalová-Zubercová - Oddych, radosť, spokojnosť - litcentrum.sk
 5. Veľká kniha o slovenských tradíciách
 6. Mimoriadne úspešná publikácia Tradície na Slovensku vyšla už pred Vianocami.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]