Slovenské národné múzeum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovenské národné múzeum

Hlavné sídlo Slovenského národného múzea
Základné údaje
AdresaVajanského nábrežie č. 2, 810 06 Bratislava 16
Bratislava, Slovensko
Rok založenia1893 ako Muzeálna slovenská spoločnosť v Martine, 1961 ako Slovenské národné múzeum
Zbierka3 894 875
Vedenie inštitúcie
RiaditeľMgr. Branislav Panis
Ďalšie odkazy
Webhttps://www.snm.sk/
CommonsSlovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum (SNM) je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti na Slovensku.

Na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďuje, dokumentuje, odborne spracováva, vedecky zhodnocuje, ochraňuje, sprístupňuje a vo verejnom záujme využíva zbierkové predmety ako doklady vývoja slovenskej prírody a spoločnosti, slovenského národa a etnických spoločenstiev. Plní úlohy súvisiace s tvorbou, evidenciou a ochranou zbierok ako súčasti národného kultúrneho dedičstva.

V rámci kultúrno-vzdelávacej činnosti prezentuje zbierkové fondy prostredníctvom stálych expozícií a výstav doma i v zahraničí a realizuje aj ďalšie formy múzejnej komunikácie. Rieši vedeckovýskumné úlohy a výsledky sprístupňuje verejnosti formou vydavateľskej a publikačnej činnosti.

Slovenské národné múzeum bolo zapojené do digitalizácie kultúrneho dedičstva Slovenska, vzniknutý digitálny obsah je sprístupnený na portáli Slovakiana.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné sídlo Slovenského národného múzea na Fajnorovom a Vajanského nábreží

Myšlienka zriadenia národného múzea sa objavovala na Slovensku už od počiatkov národného obrodenia a vrcholila v čase vzniku Matice slovenskej. Pevnejšie organizačné a zbierkotvorné základy potrebné na jeho inštitucionalizáciu však položila až v roku 1893 Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorá vznikla predovšetkým vďaka neúnavnému úsiliu Andreja Kmeťa, zakladateľa Slovenského národného múzea. Od vzniku Muzeálnej slovenskej spoločnosti je múzeum najdlhšie kontinuitne pôsobiacou národnou vedeckou a kultúrnou inštitúciou, ktorej aktivity nielenže suplovali aj funkcie iných celonárodných ustanovizní, ale sa tiež zúčastňovali, najmä zbierkovými fondmi, na vytváraní ďalších. Múzeum podporilo napríklad vznik národnej knižnice, národného archívu i národnej galérie a v nemalej miere prispelo k vytvoreniu celonárodnej pamiatkárskej inštitúcie a reštaurátorských dielní.

Slovenské národné múzeum, pohľad z parku na Vajanského nábrežia (pilón s levom a starým česko-slovenským znakom – inštalácia pred budovou z roku 1988 – bol v roku 2010 nahradený pamätníkom T. G. Masaryka)
Interiér historického múzea v priestoroch Bratislavského hradu

Múzeá SNM[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • SNM Oficiálne stránky Slovenského národného múzea
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Súradnice: 48°08′25″S 17°06′47″V / 48,140228°S 17,112933°V / 48.140228; 17.112933