Ivan Laučík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ivan Laučík
Ivan Laučík
slovenský básnik, prozaik a prekladateľ

Narodenie 4. júl 1944
Liptovský Mikuláš, Slovensko
Úmrtie 12. máj 2004 (59 rokov)
Liptovský Mikuláš, Slovensko

Ivan Laučík (* 4. júl 1944, Liptovský Mikuláš  –  † 12. máj 2004, Liptovský Mikuláš) bol slovenský básnik, publicista a pedagóg, člen básnickej skupiny Osamelí bežci.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v robotníckej rodine a vzdelanie získaval v Liptovskom Mikuláši, Martine a Banskej Bystrici, kde študoval na Pedagogickej fakulte odbor slovenčina – dejepis. Pracoval ako stavbyvedúci v Košiciach, po ukončení vzdelávania pôsobil ako učiteľ v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1981 učil v Liptovskom Hrádku, po Nežnej revolúcii pracoval na školskej správe, od roku 1990 bol poslancom SNR za stranu Verejnosť proti násiliu. Bol tiež riaditeľom okresnej školskej správy a neskôr sa vrátil k učiteľskému povolaniu a učil na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši. Spolu s Ivanom Štrpkom a Petrom Repkom bol členom literárnej skupiny Osamelí bežci.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Svoje prvé diela uverejnil v roku 1962 v časopise Mladá tvorba, knižne debutoval v roku 1968 zbierkou básní Pohyblivý v pohyblivom. Vo svojej tvorbe vyjadruje emocionálne, dynamické prežívanie životných dejov, kladie dôraz na osamelosť a otvorenosť všetkých dejov, ktoré sa odohrávajú. Tiež sa vyznáva zo svojej viery v básnické slovo. Často sa vracia k motívom zo svojho rodného Liptova, k jeho histórii a geológii, a v závere svojej tvorby sa až takmer nostalgicky vracia k spomienkam.

Roku 1999 vyšiel v portugalčine výber jeho básnickej tvorby. Je spoluautorom esejistickej knihy Liptovský Mikuláš. Príbeh mesta.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Poézia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodné zbierky:

Súborné zbierky:

Preložené zbierky:

Próza[upraviť | upraviť zdroj]

Preklady[upraviť | upraviť zdroj]

Film[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Laučík účinkoval v dvoch dokumentárnych filmoch: