Liptovská Ondrašová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Liptovská Ondrašová (maď. Andrásfalu) je mestská časť Liptovského Mikuláša, 2 km severozápadne od centra mesta. Na východnom okraji obce sa nachádza tehelňa s dobývacím priestorom stavebných hmôt. K 30. júlu 2009 tu žilo 1 695 obyvateľov.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Ondrašová (ako ju skrátene nazývajú miestni) leží v centrálnej časti Liptovskej kotliny, pri vtoku Jalovčanky do vodnej nádrže Liptovská Mara, pod vrchom Diel (647,5 m n. m.). Na území obce vteká do Jalovčanky pravostranná Ondrašovianka a ľavostranný Mútnik. Katastrálne územie pôvodnej obce susedí na juhovýchode s Liptovským Mikulášom, na severe s obcou Bobrovec a na západe s katastrálnym územím bývalej obce Ráztoky. Liptovská Ondrašová sa nachádza na križovatke cesty II. triedy č. 584 smerujúcej z mesta popri Liptovskej Mare na Oravu a cesty III. triedy do obce Bobrovec. Južným okrajom obce prechádza železničná trať č. 180, železničná stanica v Liptovskom Mikuláši je vzdialená 2 km.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne samostatná obec bola pomenovaná podľa Ondreja, ktorý tu spolu s bratom Jánom postavili v roku 1419 kostol. Bola zemianskou osadou, v 16. storočí tu stálo sedem zemianskych kúrií a dvadsať želiarskych domov. Obyvatelia boli prevažne nádenníkmi, voziarmi, od konca 19. storočia aj robotníkmi a železničiarmi. V chotári obce boli objavené bronzové predmety lužickej kultúry a pohrebisko. K mestu bola pričlenená v roku 1960.

Kultúrne pozoruhodnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Do dnešných čias sa z pôvodnej zástavby zachovali tri pôvodne renesančné kúrie (popisné čísla 11, 23 a 61), dve najstaršie pochádzajú z r. 1685, resp. 1686, ďalšia z 1. polovice 19. storočia, prestavané v 19. a 20. storočí. Štvrtá, klasicistická kúria, je zo začiatku 19. storočia. Neogotický evanjelický kostol bol postavený v roku 1911, klasicistická kaplnka je z polovice 19. storočia so sochou Ježiša Krista. Na bývalých ondrašovských lúkach stojí pamätník prvého slovenského národného zhromaždenia (tzv. Žiadosti slovenského národa, 10. mája 1848) z roku 1928. Na budove materskej školy je pamätná tabuľa pripomínajúca padlých v 2. svetovej vojne. V strede obce, medzi potokom a kultúrnym domom, stojí 100-ročná, 18 metrov vysoká lipa veľkolistá s obvodom kmeňa 478 cm a priemerom koruny 14 m, ktorá bola v roku 1975 vyhlásená za chránený strom (Lipa v Ondrašovej).

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvateľov mestskej časti slúži pošta (PSČ 031 05), nákupné stredisko, kultúrny dom, materská škola, ihrisko. Ubytovanie je možné v hoteloch Pyramída a Fénix, stravovanie v reštaurácii Via Mara, nachádza sa tu tiež vináreň U muzikantov. 1,5 km severozápadne sa rozprestiera Aquapark Tatralandia s westernovým mestečkom Šiklův mlyn. Do mestskej časti premávajú linky č. 1 a 6 miestnej MHD, k dispozícii sú tri zastávky (Jednota/most, kostol, otočka), na ktorých zastavujú aj prímestské autobusy smerujúce do okolitých obcí.

Ulice[upraviť | upraviť zdroj]