Santiago de Guayaquil

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Santiago de Guayaquil

Santiago de Guayaquil alebo len Guayaquil (výslovnosť [guajakil]; šp.: Guayaquil [uajakil]) je najväčšie a najľudnatejšie mesto Ekvádoru a hlavný prístav krajiny.

Guayaquil leží na západnom brehu rieky Guayas, ktorá sa vlieva do zálivu Guayaquil v Pacifickom oceáne. Guayaquil leží 2.21° južnej šírky a 79.90° západnej dĺžky, asi 250 km juhozápadne od hlavného mesta Ekvádoru, Quita. Podľa posledného sčítania (2001), počet obyvateľov dosiahol 2 189 865. Ale odhadovaný počet metropolitnej populácie bol 2 908 338.

Guayaquil je hlavným mestom Ekvádorskej provincie Guayas a sídlom správy rovnomenného kantónu (v Ekvádore je cantón ( kantón) druhou úrovňou správnej jednotky pod nadradenou provinciou ).

Mesto je centrom Ekvádorského rybolovného a spracovateľského priemyslu.

Medzinárodné letisko Jose Joaquin de Olmedo International Airport (IATA skratky.: GYE), prešlo v minulých rokoch renováciami.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Guayaquil bol založený 25. júla roku 1538 pod menom Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de Guayaquil španielskym dobyvateľom Franciscom de Orellanom. Ale ešte aj pred príchodom Španielov tu existovala domorodá dedina.[1]

V roku 1600 mal Guayaquil okolo 2 tisíc obyvateľov; v roku 1700 malo mesto vyše 10 tisíc obyvateľov.

V roku 1687 bol Guayaquil napadnutý a dobytý anglickými a francúzskymi pirátmi pod velením Georga d'Houta (Angličan) a Picarda a Gronietu (Francúz). Z viac než 260 pirátov, zahynulo a 46 bolo zranených; zahynulo 75 obrancov mesta a viac než 100 bolo ranených. Piráti uniesli miestne ženy a urobili si z nich konkubíny. Quito zaplatilo pirátmi požadované výkupné za podmienky, že prepustia zajatcov a nevypália mesto.

V roku 1709 anglickí kapitáni Woodes Rogers, Etienne Courtney a William Dampier spoločne s so 110 inými pirátmi dobyli Guayaquil a požadovali výkupné; ale náhle odtiahli bez výpalného po tom čo vypukla epidémia žltej horúčky.

9. októbra 1820 skoro bez prelievania krvi skupiny civilistov podporovaná vojakmi z "Granaderos de Reserva", peruánskeho bataliónu umiestneného v Guayaquil, premohla odpor kráľovských jednotiek a uväznili španielskych úradníkov. Guayaquil vyhlásil nezávislosť od Španielska. José Joaquín de Olmedo bol vymenovaný za "Jefe Civil" (civilného správcu) Guayaquilu.

Guayaquil LaRotonda Bolivar SanMartin.JPG

26. júla roku 1822 sa tu José de San Martín a Simón Bolívar stretli na známej konferencii aby naplánovali nezávislosť španielskej južnej Ameriky.

Mesto utrpelo veľkým požiarom v roku 1896, ktorý zničil veľké časti mesta.

Súčasný starosta (alcalde) Guayaquil sa menuje Jaime Nebot [výslovnosť ˈxai.me ne.ˈβot], a je dobre známym členom politickej strany Partido Social Cristiano.

Jaime Nebot začal koncom 90. rokov 20. storočia kampaň za mestské projekty s cieľom pritiahnuť turistov, ktoré zahŕňali "regeneráciu mesta", a zrekonštruovali mesto vo všetkých oblastiach vrátane chodníkov, parkov, kanalizácie, energetické a telefónne vedenia boli premiestnené pod zem, prebehla veľká rekonštrukcia chaotického dopravného systému mesta s výstavbou infraštruktúry (ulice, rýchlocesty, nadúrovňové prechody, tunely, atď.). V auguste 2006, bol spustený do prevádzky prvý mestský systém rýchlej dopravy, Metrovia, umožňujúci rýchlejšiu dopravu a vyššiu kapacitu služby. Jeden z hlavných projektov sa nazýval Malecón 2000 [ výslovnosť ma.le.ˈkon ðoz ˈmil], ide o renováciu brehu (malecón) rieky Guayas s výstavbou nábrežia do roku 2000. ďalším projektom bola výstavba Nuevo Parque Histórico, parku v obytnej štvrti, ktorá sa nazýva "Entre Ríos" (Medziriečie) pretože leží medzi riekami Daule a Babahoyo (prítoky rieky Guayas), v mangrovovej bažine. Park stál mesto okolo 7 miliónov dolárov. Je útočiskom fauny a oblasťou ochrany historickej architektúry, a má centrum výstav tradície a histórie. Myšlienka vytvorenia tohto parku pochádza z Ekvádorskej ústrednej banky z roku 1982, ako súčasť jej programu "Rescate Arquitectónico" ("Záchrana architektúry").

Strava a reštaurácie[upraviť | upraviť zdroj]

Strava v Guayaquil je medzi turistami veľmi populárna, ľudia si vychutnávajú pestrú paletu jedál, ktoré mesto ponúka. Veľmi známe sú Guatita, pripravované z burskych orieškov, či Encebollado čo je druh polievky pripravovanej z darov mora, aj Arroz con Menestra y carne (grilované alebo opekané hovädzie s ryžou a fazuľa), alebo Fritada to jest opekané bravčové, pan de yuca (chlieb z juky). Niekoľko reštaurácií, kde možno nájsť tieto jedlá ale aj iné od fastfood až po ázijsé, mexické, uruguajské a americké :

 • "Lo Nuestro"
 • "La Parrilla del Nato"
 • "Yogur Persa"
 • "Gran Chef"
 • "Fridays"
 • "Matsuri Sushi"
 • "Chifa Amoi"
 • "Cantones"
 • "Chifa Jumbo"
 • "Helados Fragola"
 • "Parrillada del Este"
 • "El Capi"
 • "Al Malek Shawarma"

Umenie[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum antropológie a súčasného umenia (MAAC), poblíž nábrežia (fotka z roku 2000)

Ekvádor je známy svojimi umelcami a svojím miestom v histórii umenia a veľa z nich sa narodilo v Guayaquil ako napríklad :

Okrem horeuvedných majstrov, pochádzajú z Guayaquil iní vrátane animátora Mikea Judgea, a básnici ako José Joaquín de Olmedo a Adalberto Ortiz, Benjamín Urrutia, bývalá najstaršia osoba planéty Maria Capovilla, huslista Jorge Saade, sopranistka Beatriz Parra Durango, spevák Julio Jaramillo, Gerardo Mejia, známy začiatkom 90-tych rokov s piesňou "Rico, Suave", a tenista Pancho Segura, ktorý v rokoch 1950 a 1952 bol svetovým hráčom č. 1, a Andres Gomez, ktorý vyhral Roland Grarros v roku 1990.

Náboženské štruktúry[upraviť | upraviť zdroj]

Guayaquil má katedrálu a veľa iných rímskokatolíckych kostolov. Je tu Chrám Cirkvi Ježiša Krista svätých posledných dní (Temple of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints) a veľa iných náboženských štruktúr uvedeného vierovyznania. V meste je zastúpených veľa náboženstiev a cirkví.

Univerzity[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré z univerzít v Guayaquil :

 • Universidad de Guayaquil
 • Escuela Superior Politécnica del Litoral
 • Universidad Católica de Santiago de Guayaquil
 • Universidad Laica Vicente Rocafuerte
 • Universidad de Especialidades Espíritu Santo
 • Universidad Casa Grande
 • Universidad Santa Maria
 • Brookdale Community College
 • Blue Hill College

Miesta hodné návštevy[upraviť | upraviť zdroj]

El Malecón 2000 - projekt obnovy historického nábrežia z čias Simona Bolivara. Bude symbolickým centrom mesta, zmesou zelených plôch a shopping centier, a očakáva sa že sa stane hlavnou atrakciou pre turistov.

El Palacio Municipal - je umiestnený na Malecón a sústreďuje politickú úrady mesta a provincie. Budova je v novoklasicistickom štýle a je považovaný za architektonicky najvýznamnejšiu budovu v krajine. Zamestnanci s nadšením odpovedajú na otázky o budove a sú dobrým zdrojom informácií týkajúcich sa mesta.

Las Peñas Neighborhood - sa nachádza v severovýchodnom konci centra mesta, je umeleckým centrom mesta. Mnoho zo 400 rokov starých budov bolo premenených na umelecké galérie a je tu niekoľko spomenutia hodných umeleckých štúdií. Prechádzka touto historickou časťou sprostredkuje človeku pohľad do minulosti Guayaquil.

Mercado Artesanal - je najväčším umeleckým trhom v meste. Trh je budove s 240 obchodmi, ktorá zaberá celý blok na ulici Baquerizo Avenue, medzi ulicami Loja a Juan Montalvo. Predajcovia predávajú domorodé remeselnícke umenie, šperky a maľby.

Parque Centenario - umiestnený na ulici 9 de Octubre, medzi Lorenzo de Garaycoa a Quito, toto je najväčšie centrum zaberajúce 4 bloky mesta. Poskytuje tienisté útočištia pred rovníkovým slnkom, s obrovskými stromami skláňajúcimi sa nad chodníkmi a trávnikmi. Ústrednej časti parku dominuje socha Liberty (Slobody).

Parque Seminario - nachádzajúci sa na 10 de Agosto Avenue a Chile, je domovom veľkého počtu iguanas, niektoré z nich dosahujú 5 stôp do dĺžky. Zdá sa že sú tu stovky monštróznych, už ale zdomácnelých, plazov číhajúcich zovšadiaľ. Každé popoludnie prinášajú robotníci ovocie a zeleninu aby prilákali iguanas zo stromov tak aby ich mohli záujemcovia vidieť zliezať na pamlsok! Je tu tiež aj jazierko naplnené farebnými japonskými rybičkami Tilapia. V strede parku sa nachádza socha Simóna Bolívara na koni.

Väčšina budov v starom meste má veľmi príťažlivú vlastnosť - soportales - to sú kolonády alebo arkády, ktoré poskytujú chodcom ochranu pred rovníkovým slnkom a tropickými dažďami.

Veľa príťažlivých kostolov zdobí španielskym slohom ovplyvnená architektúra.

Bahia - je najznámejším trhom populárnym tak medzi turistami ako aj domácimi. Poskytuje prakticky všetko, od topánok až po elektroniku.

Nočný život[upraviť | upraviť zdroj]

Guayaquil je taktiež mestom veľkých párt, známych miest v Zona Rosa plnej klubov, kde si môžete vypočuť živú hudbu, krčiem na el Barrio las Peñas, kde si môžete oddýchnuť a dať si drink a počúvať hudbu hranú domácimi umelcami, a moderných night clubs na Samborondón, ktoré by nemal obísť nikto, kto už je raz v meste : El Gran Cacao, Kamikaze, Mute, Vulcano, Atenea, La Proa, Fizz, Bla, Bla, Bla .

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 1. 25. júl je všeobecným sviatkom v Guayaquil. Historici sa doteraz nedokázali dohodnúť na presnom dátume jeho založenia a zakladateľovi. Mesto mohlo byť založené viac než len jeden raz. Ďalším možným zakladateľom mohol byť Diego de Almagro.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]