Hlucháň hôrny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Tetrov hlucháň)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hlucháň hôrny
Tetrov hlucháň
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Hrabavce Galliformes
Čeľaď (familia) bažantovité Phasianidae
Rod (genus) Tetrov Tetrao
Druh (species) Tetrov hlucháň T. urogallus
Vedecký názov
Tetrao urogallus
Linnaeus, 1758
Synonymá:
hlucháň obyčajný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hlucháň hôrny (iné názvy: tetrov hlucháň, hlucháň lesný, hlucháň obyčajný; lat. Tetrao urogallus) je vták z čeľade bažantovité (Phasianidae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Samec je tmavý s nevýrazne sfarbenou hlavou a svetlým zobákom; dospelí jedinci merajú až 60 cm a vážia 1 až 1,5 kilogramov. Jeho výrazný chvost má široké oblé zakončenie. Samica je asi o 10 cm menšia ako samec a je sfarbená hrdzavo-hnedo.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Po väčšine roka žije tetrov skryto a samotársky v miestach kde nie je rušený prítomnosťou človeka; potrebuje vhodný životný priestor o rozlohe až 30 kilometrov štvorcových. Obýva slnečné zmiešané a ihličnaté lesy alebo rašeliniská, kde si opatruje potravu zberom a hrabaním. Živí sa bobuľami, travinami, ihličím a mravcami. Samica znáša a zahrieva 6 až 10 vajec a sama sa po vyliahnutí stará o kuriatka. V prvom roku života v priemere prežije len asi desať percent mláďat.

K jeho prirodzeným predátorom patria kuna a líška, vajcia z hniezd vyberajú straky a vrany.

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

Je najväčší vták z čeľade Bažanovité. Hlucháň je obyvateľom severnej tajgy a hustých európskych lesov. Na Sibíri zasahuje až k rieke Lene. Na jar začína tokať ešte za tmy v korunách stromov a tok dokončuje na zemi. Násada máva 5-12 vajec, kuriatka sa liahnu po 28 dňoch. Za posledných asi 30 rokov hlucháňov u nás ubúda (údaj 1983). Tetrov hlucháň a tetrov skalný sa niekedy v prírode krížia. Kríženec pripomína vzhľadom i veľkosťou viac hlucháňa. Poľovníci mu hovoria tetrovec.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]