Preskočiť na obsah

Škoda 14 T

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trojica električiek Škoda 14T manipuluje na konečnej Sídliště Barrandov
Škoda 14T na mimoriadnej linke číslo 33
Interiér vozidla zo zadnej časti; vidieť tu sedadlá oproti sebe
Výroba električky v Plzni

Škoda 14 T je česká nízkopodlažná električka, ktorá je od roku 2006 v premávke v Prahe. Výrobcom vozidla je spoločnosť Škoda Transportation z Plzne, dizajn navrhla firma Porsche Design Group, dcérska spoločnosť automobilky Porsche. Medzi nadšencami je prezývaná Porschetra (vďaka dizajnérskej spoločnosti) či saranča (kvôli zvuku elektrickej výzbroje).

Konštrukcia

[upraviť | upraviť zdroj]

14 T je jednosmerný šesťnápravový motorový čiastočne nízkopodlažný električkový vozeň. Skladá sa z piatich článkov navzájom spojených kĺbmi a harmonikami. Na pravej strane vozňovej skrine sa nachádza celkovo šestoro dverí. Z toho pätoro je určené pre cestujúcich (štvoro dvojkrídlych a jedny jednokrídlové) a jedny jednokrídlové pre vodiča.

Je čiastočne nízkopodlažná a čiastočne so zníženou podlahou, prechod medzi časťami je riešený schodom. Kabína vodiča je oddelená kompletne od priestoru pre cestujúcich. Hlavným prístrojom v kabíne vodiča je multifunkčný zobrazovač s farebnou obrazovkou, ktorého základom je český programový systém Control Web.

Vozidlo je vybavené tromi hnacími podvozkami, dokáže vyjsť stúpanie až 85 promile. Rovnako ako vozidlá Tatra KT8D5R.N2P (modernizované KT8D5) je aj 14 T vybavená kamerovým systémom, vďaka ktorému môže vodič sledovať, čo sa deje vnútri vozidla aj v jeho okolí. Kamerový systém je používaný najmä na sledovanie dverných priestorov počas výstupu a nástupu cestujúcich ako aj ku kontrole prejazdnového profilu okolo vozňa. Vozidlo má tri typy bŕzd, elektrohydraulickú, elektromagnetickú (koľajnicovú) a hlavnou je elektrodynamická, ktorá umožňuje rekuperáciu pri brzdení a tým úsporu elektrickej energie. Električka je vybavená vonkajšími digitálnymi orientáciami zobrazujúcimi linku a ciel ako aj vnútorným informačným systémom.

Technické parametre

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Dĺžka (bez spriahadiel): 30,25 m
 • Šírka: 2,46 m
 • Výška: 3,40 m
 • Hmotnosť prázdneho vozňa: 38,3 t
 • Miesta celkom: 269
  • na sedenie: 69
  • na státie: 209
 • Max. rýchlosť: 60 km/h
Prototyp 14T pri skúškach v Plzni

Prvé dva vozne typu Škoda 14 T boli vyrobené v roku 2005. Prvá električka vykonala technicko-bezpečnostnú skúšku na konci novembra v Plzni. Na prelome novembra a decembra prebiehali v Plzni aj skúšobné jazdy pod ev.č. 113. Potom bola prevezená do Prahy a 13. decembra 2005 bola s ev. č. 9111 slávnostne predaná primátorovi a zástupcom mesta. Nasledovali rôzne skúšky, prví cestujúci sa mohli odviezť až 28. januára 2006.

Druhý prototyp bol do Prahy privezený na konci roku 2005. Dostal ev.č. 9112. Počas roka 2006 prebiehali skúšky s cieľom doladiť softvérové vybavenie a využíval sa aj na zaškoľovanie vodičov. Pri skúškach skratom 6. septembra 2006 vozidlo 9112 v areálu dielní dopravného podniku v rýchlosti cca 60 km/h havarovalo a ťažko zranilo technický pracovník stojací mimo vozidlo. Po nehode a následnej oprave bolo vozidlo opäť nasadené do pravidelnej prevádzky.

Prevádzka

[upraviť | upraviť zdroj]

Výroba električiek prebiehala od roku 2005. Vozeň bol vystavený aj na veľtrhu InnoTrans 2006 v Berlíne. Dodávky vozidiel tejto rady sa ukončili v roku 2009 dodaním posledného, šesťdesiateho kusu. V apríli je v prevádzke 57 vozidiel, ktoré sú deponované do vozovne v Motole. Tri vozidlá sú v rôznom štádiu kanibalizácie dlhodobo odstavené z dôvodu vyčkávania na dodanie náhradných dielov.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Škoda 14 T

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]