Preskočiť na obsah

Škoda 30 T

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Škoda 30 T
Škoda 30T #7501 ako „Služobná jazda“ stojí v Karlovej Vsi na Karloveskej ulici
Škoda 30T #7501 ako „Služobná jazda“ stojí v Karlovej Vsi na Karloveskej ulici
Výrobné údaje
Typ30 T
VýrobcaŠkoda Transportation
Prototyp(y)7501
PrevádzkovateľDPB
Rok výroby2014 – 2024
Počet vyrobených kusov40
Technické údaje
Dĺžka (bez spriahadiel)32 495 mm
Šírka2 480 mm
Výška3 560 mm
Pohotovostná hmotnosť47 516 kg
Max. rýchlosť65 km/h (premávková) 75 km/h (konštrukčná)
Rozchod1 000 mm
Obsaditeľnosť
Miest na sedenie52 + 2
Miest na státie152 (4 os/m2)
190 (5 os/m2), 304 (8 os/m2)
Motory a elektrická výzbroj
MotorŠkoda 1MLU 2945 K/4-VA, trojfázový asynchrónny, kvapalinou chladený
Výkon600 kW
Elektrická výzbrojŠkoda Electric, trakčné jednotky TJ6.3 – trakčný menič s IGBT prvkami, mikroprocesorové riadenie, možnosť rekuperácie
Napájacie napätie600 V DC
obojsmerná električka navrhnutá pre Bratislavu
Logo Wikimedia Commons multimediálny obsah na Commons

Škoda 30 T (obchodný názov ForCity Plus) je česká päťčlánková nízkopodlažná električka, ktorá vychádza z typu Škoda 26 T pre maďarský Miškovec. Je navrhnutá českou spoločnosťou Škoda Transportation špeciálne pre Bratislavu. Dizajn pre toto vozidlo bol, rovnako ako pre vozidlo Škoda 26 T, vyvinutý firmou Aufeer Design.[1][2]

Konštrukcia

[upraviť | upraviť zdroj]

Skriňu vozidla zhotovili z piatich článkov, ktorých skelet vytvorili pozváraním oceľových profilov. Jednotlivé články pospájali kĺbovými spojmi, ktoré vybavili prechodovými mechmi s točňami. Skriňu vozidla zvonka oblepili laminátovým obložením a v spodnej časti vybavili odnímateľnými laminátovými krytmi. Zasklenie vozidla vyriešili tónovanými bočnými oknami osadenými technológiou lepenia.

Jednotlivé články električky s výnimkou stredného uložili na dvojnápravové podvozky, z ktorých dva krajné a jeden vnútorný vybavili trakčným pohonom. Krajné podvozky vyriešili ako plne otočné. Na zníženie hlučnosti pri prechode vozidla oblúkmi vybavili podvozky mazaním okolesníkov.

Napájanie vozidla z trakčného vedenia vyriešili prostredníctvom polopantografu umiestneného na streche jedného z vnútorných článkov. Komponenty trakčnej výzbroje založenej na IGBT prvkoch umiestnili v kontajneroch na streche vozidla.

Pre cestujúcich osadili po oboch stranách vozidla 5 dvojkrídlových predsuvných dverí s elektrickým pohonom a dopytovým systémom. Pri prvých dverách v smere jazdy na oboch stranách vyhradili priestor pre kočík a invalidný vozík. Nástup cestujúcich na invalidnom vozíku uľahčili ručne výklopnou plošinou pri prvých dverách. V interiéri po oboch stranách osadili plastové sedadlá s textilnými poťahmi.

Na oboch čelách vozidla umiestnili uzatvorené pracovisko vodiča oddelené presklenou zástenou od priestoru pre cestujúcich. Výhľad vodiča do vozidla uľahčili systémom priemyselnej televízie s vonkajšími i vnútornými kamerami.

Vetranie vozidla zaistili výklopnými časťami bočných okien a troma klimatizačnými jednotkami českej firmy Poll umiestnenými na streche vozidla, ktoré umožňujú aj vykurovanie vozidla. Vykurovanie doplnili vyhrievacími telesami pod sedadlami. Pre obe kabíny vodiča využili samostatné klimatizačné jednotky umiestnené na streche kabín. Osvetlenie interiéru zabezpečili prostredníctvom žiarivkových svietidiel.[3]

Ovládanie

[upraviť | upraviť zdroj]

Ovládanie vozidla je zabezpečené ručným radičom. Ručným radičom sa vozidlo zrýchľuje aj zastavuje. Nulová poloha je v strede. Radič dovoľuje zrýchľovať plynule na percentuálne založenej stupnici. Brzdy sú taktiež plynule navolené, podľa polohy páky. Mierne zrýchlenie, tempomat, alebo slabá brzda je aktivovaná malým posunom páky dopredu, resp. dozadu - drží vozidlo na konštantnej rýchlosti pri jazde zo svahu. Posunovaním ďalej sa aktivuje postupne brzda mechanická a elektromagnetická. Na radiči sú dve tlačidlá. Ľavé aktivuje odbrzdenie všetkých mechanických bŕzd, pravé zvonec.

Brzdná dráha by mala byť rovnaká, nezávisle od vyťaženosti vozidla (korigácia bŕzd pomocou nadradeného riadenia). V prípade poruchy elektrodynamickej brzdy automaticky zaskakuje mechanická brzda daného podvozku.

Vozidlo je vybavené na každom podvozku:

 1. Elektrodynamickou brzdou: Dovoľuje aj rekuperáciu energie naspäť do troleje
 2. Mechanickou brzdou: kotúčová
 3. Elektromagnetickou: Koľajnicová, núdzová

Vozidlo je vybavené záchrannou brzdou. Záchranná brzda vyradí elektrodynamickú brzdu, zhodí elektromagnetickú brzdu na koľajnice, zapne maximálnu kotúčovú brzdu, rozpojí jazdné obvody a aktivuje aj výstražný zvonec. Záchranná brzda vypne aj protišmykovú ochranu. Záchranná brzda nie je najúčinnejšia brzda na vozidle, poškodzuje kolesá atd. Preto sa používa iba v prípade, keď systém nereaguje na brzdy. Záchranná brzda je nezávislá na nadradenom riadení vozidla.

Vozidlo má protišmykovú ochranu a meranie množstva piesku je zaistené nadradeným riadením. Manuálne sypanie je za pomoci ľavého pedála. Pravý pedál aktivuje zvonec.

Dodávka električiek pre Bratislavu

[upraviť | upraviť zdroj]
Štát Mesto Počet Roky dodávok Evidenčné čísla
Slovensko Slovensko Bratislava 40 2014 – 2024 7501 – 7540

Dopravný podnik Bratislava podpísal 18. júla 2013 s českou spoločnosťou Škoda Transportation zmluvu na dodávku 15 obojsmerných električiek Škoda 30 T v hodnote 39,3 mil. €. Z väčšej časti (85 %) budú električky financované prostredníctvom nenávratného finančného príspevku z fondov EÚ v rámci Operačného programu Doprava.

Škoda Transportation mala dodať do 24 mesiacov 15 električiek tohto typu, prvú z nich, na ktorej prebiehali typové skúšky do 17 mesiacov od podpísania zmluvy. Kontrakt zahŕňal aj opciu na dodávku ďalších 15 rovnakých vozidiel do roku 2017 a tiež aj opciu na poskytovanie údržby električiek po dobu 15 rokov.[4]

Spoločnosť Škoda Transportation vyhrala v elektronickej aukcii vďaka najnižšej ponuke zo všetkých zúčastnených. Tendra sa zúčastnili aj poľské spoločnosti PESA a Solaris a švajčiarska spoločnosť.

V júni 2014 Dopravný podnik Bratislava oznámil, že si u výrobcu uplatní opciu na dodávku ďalších 15 vozidiel.[5]

25. apríla 2015 bola v Bratislave na linku č. 4 nasadená prvá električka s evidenčným číslom 7501.[6][7]

7. decembra 2015 bolo všetkých 30 električiek dodaných a pustených do premávky.[8]

Premávka v Bratislave

[upraviť | upraviť zdroj]

Škoda 30 T premáva v Bratislave prevažne na linke alebo ako ZV v Rači alebo Petržalke.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. Škoda 29T/30T tram design [online]. Behance, 2014-08-03. Dostupné online.
 2. Railway Vehicles [online]. Auffer Design. Dostupné online.
 3. http://imhd.zoznam.sk/ba/popis-typu-vozidla/740/Skoda-30T-ForCity-Plus.html
 4. Dopravný podnik podpísal kontrakt na dodávku 15 obojsmerných električiek Škoda 30T s opciou na ďalších 15 električiek. [online]. imhd.sk, 2013-08-05. Dostupné online.
 5. Aj pri nákupe nových električiek sa uplatní opcia [online]. imhd.sk, 2014-06-24. Dostupné online.
 6. Obojsmerná električka Škoda 30T začala jazdiť s cestujúcimi (od 25.4.2015) [online]. imhd.sk, 2015-04-24. Dostupné online.
 7. Prvá nová obojsmerná električka začne jazdiť už v sobotu [online]. Dopravný podnik Bratislava, a.s., 2015-04-24. Dostupné online. Archivované 2015-05-18 z originálu.
 8. Ďalšie nové električky v premávke [online]. 2015-12-07, [cit. 2015-12-09]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Škoda 30 T

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]