Ruda: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridané 4 bajty ,  pred 7 rokmi
d
wikilinky
d (Bot: Odstránenie 55 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q102798))
d (wikilinky)
Výsledkom procesu úprav je kov a [[jalovina]] (alebo hlušina), teda hornina ochudobnená o žiadaný kov, prípadne aj ďalšie substancie. Väčšina rúd sa vyznačuje zvýšenou [[hmotnosť]]ou a [[kov]]ovým vzhľadom, preto sa za ne niekedy označujú aj suroviny podobných vlastností, z ktorých sa nezískavajú kovy, ale niektoré nekovové prvky (napr. [[pyrit]] – FeS<sub>2</sub>, ktorý síce obsahuje železo ale používa skôr na získavanie síry).
 
V anglickej alebo ruskej terminológii sú za rudy považované všetky [[nerastná surovina|prírodné suroviny]], ktoré sa nevyužívajú v prírodnom stave a je potrebná ich technologická úprava<ref>Vladár, J. a kolektív 1981: ''[[Encyklopédia Slovenska]] V. zväzok R - Š.'' Veda, Bratislava, s. 173</ref>.
 
Ruda môže obsahovať chemicky rozpustenú látku (vo forme solí; napr. [[železo|železná]] ruda, [[hliník]]ová ruda [[bauxit]]) alebo už pevnú formu žiadanej látky – [[nerast]] (napr. zlato vo forme [[nugget]]ov, [[diamant]]y). Rozlišujú sa rudy čiernych, [[farebný kov|farebných]] a [[drahý kov|drahých kovov]]. Rudné minerály sú tvorené väčšinou chemickými zlúčeninami (ako [[oxid]]y, [[sulfid]]y, [[Kremičitan|silikáty]], [[halogenid]]y, [[hydroxid]]y, [[uhličitan]]y, [[fosforečnan]]y a pod.), alebo sa vyskytujú v rýdzej forme.

Navigačné menu