Štěpán (prírodná rezervácia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štěpán
prírodná rezervácia
Přírodní rezervace Štěpán, okres Ostrava-město (6).JPG
Štěpán v roku 2011
Štát Česko Česko
Región Moravsko-sliezsky kraj
Okres Opava, Ostrava-mesto
Lokalita Děhylov, Martinov
Nadmorská výška 212 – 215 m n. m.
Súradnice 49°51′45″S 18°11′44″V / 49,86250°S 18,19556°V / 49.86250; 18.19556
Rozloha 46,9844 ha
Vznik 16. júl 1994[1]
 - Vyhlásil Okresný úrad Opava
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 1737
Česko: Štěpán
Štěpán
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Štěpán (nature reserve)
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
č.CZ0813439

Štěpán je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza na katastrálnych územiach Děhylov a Poruba-sever (teraz Martinov v Sliezsku). Ide o komplex pôvodného rybníka, mokradí s tôňami v širokej a plochej nive rieky Opavy a fragmentov lužných lesov tvorených brestovými dúbravami a mokraďovými ješinami. Rezervácia je opatrená informačnými tabuľami. Najbližšie sa nachádza cyklotrasa vedúca do Děhylova.

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Mokraď tvoria porasty tŕstia Phragmition communis s plochami vysokých ostríc Caricion gracilis, ktoré prechádzajú v mokrú lúku travín Alopecurion pratensis a Arrhenatherion. Okraje lemujú vŕbové kroviny Salicion cinereae. Na brehu rastie kosatec žltý (Iris pseudacorus) a žabník trávovitý (Alisma gramineum), na lúkach potom vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis).

Hladinu rybníka pokrývajú spoločenstvá Trapetum natantis s kriticky ohrozenou kotvicou plávajúcou (Trapa natans) a salvíniou plávajúcou (Salvinia natans). Okrem nich na hladine žijú napr. lekno jasnobiele (Nymphaea candida), leknica žltá (Nuphar lutea) alebo spoločenstvá Salvinioe-Spirodeletum.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Rybník a okolie obýva celý rad výnimočných druhov. Medzi vodné patrí v Česku veľmi vzácny potočník Tricholeiochiton fagessi, 21 druhov vážok a 10 druhov obojživelníkov – napr. mlok hrebenatý (Triturus cristatus), skokan ostropyský (Rana arvalis) alebo skokan štíhly (Rana dalmatínca). Žije tu tiež užovka fŕkaná (Natrix tesselata) spolu s ďalšími tromi druhmi plazov.

Okolie obýva cca 160 druhov vtákov, z toho 86 hniezdiacich. K nim patrí napr. kriticky ohrozený bučiačik močiarny (Ixobrychus minutus) a kalužiak červenonohý (Tringa totanus) alebo silno ohrozené druhy kačica chrapačka (Anas querquedula), kačica lyžičiarka (Anas clypeata), chriašť bodkovaný (Porzana porzana) a močiarnica mekotavá (Gallinago gallinago). Rybník slúži ako zastávka vodného vtáctva pri jarných a jesenných ťahoch, preto tu hniezdia napr. labute.

Panorama rybníka Štěpán

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2014-12-25]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Štěpán (přírodní rezervace) na českej Wikipédii.