Chránená krajinná oblasť Poodří

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 49°39′6″S 17°58′23″V / 49,65167°S 17,97306°V / 49.65167; 17.97306

Chránená krajinná oblasť
Poodří

Rybník Kotvice v CHKO Poodří
KrajinaČesko Česko
RegiónMoravsko-sliezsky
Rozloha82 km²
Dátum založenia27. marec 1991
SprávaCHKO Poodří
WebOficiálna stránka
V. Kategória chránených území IUCN

Chránená krajinná oblasť Poodří, skrátene CHKO Poodří, bola založená 27. marca 1991. Jej rozloha je 81,5km2. Bola zriadená z dôvodu ochrany zachovaného riečneho toku so slepými ramenami, druhovo bohatých rybníkov, lužných lesov a nivných lúk. Správa CHKO Poodří sídli v Studénke. Samotné CHKO Poodří sa nachádza v Moravsko-sliezskom kraji a zasahuje na územie okresov Nový Jičín a Ostrava.

Geomorfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť sa rozprestiera pozdĺž toku rieky Odry, medzi obcami Jeseník nad Odrou a Ostrava. Vzhľadom k jej údolnej polohe v nej nie sú veľké výškové rozdiely. Najnižší bod CHKO Poodří je v Polanskom lese - 214,1 m.n.m., A najvyšší bod západne od Kunína - 293,5 m.n.m.

Klimatické pomery[upraviť | upraviť zdroj]

CHKO Poodří sa nachádza v mierne teplej oblasti. Priemerná ročná teplota sa tu pohybuje v rozmedzí asi 7-8,5° C. Za rok tu spadne v priemere okolo 700 mm zrážok. Za rok tu spadne okolo 1 m snehu.

Rastlinstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Perutník močiarny
Letecký pohľad na CHKO Poodří

V oblasti sa vyskytuje množstvo ako vodných, tak aj lúčnych a lesných rastlín. Pri rybníkoch sa nachádzajú porasty ostrice a tŕstia. Priamo v rybníkoch rastú vzácne vodné rastliny kotvica plávajúca, salvínia plávajúca a vodné mäsožravé rastliny bublinatky. Pri slepých riečnych ramenách sa vyskytuje napríklad ohrozený perutník močiarny a kvitne tu leknica žltá. Pre CHKO sú typické tiež periodicky zaplavované aluviálne lúky s charakteristickými spoločenstvami. Lesy zaberajú asi 10% územia CHKO Poodří. Sú tvorené prevažne drevinami ako hrab obyčajný, dub letný, lipa malolistá alebo jaseň štíhly. V bylinnom poschodí lesov rastie napríklad snežienka jarná, veternica hájna, blyskáč cibuľkatý, cesnak medvedí.

Živočíšstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V rybníkoch, v rieke Odre aj v tôňach žije mnoho druhov vodných mäkkýšov, napríklad ohrozené korýtko riečne alebo kotúľka štíhla. Poodrie hosťuje tiež dva ohrozené druhy kôrovcov - raka riečneho a žiabronôžku (Eubranchipus grubii). Bohatá je aj hmyzia fauna, nachádzajú sa tu mnohé lokálnejšie druhy ako modráčik bahniskový, ohniváčik veľký, roháč obyčajný, pižmovec hnedý alebo koník žltopásy.

V rieke Odre žijú ohrozené druhy rýb ploska pásavá alebo čerebľa pestrá, v tôňach potom čík európsky. Žije tu tiež veľa druhov obojživelníkov, z hľadiska ochrany prírody k najvýznamnejším patrí mlok veľký, hrabavka škvrnitá a skokan ostropyský.

Oblasť je so svojimi rybníkmi a mokraďami obľúbeným útočiskom vodných vtákov, hniezdia tu napríklad volavka popolavá, kormorán veľký, potápka červenokrká, hrdzavka potápavá, potápač veľký, kačica chripľavka, hus veľká, bučiak veľký, chrapkáč poľný alebo kaňa močiarna. Je možné tu vidieť mnoho ďalších vzácnych druhov vtákov, ktorí tu síce nehniezdia, ale nejakú časť roka tu bývajú.

Z chránených druhov cicavcov sa tu vyskytuje napríklad bobor európsky a vydra riečna. Na území CHKO bolo zaznamenaných 16 druhov netopierov, čo je 76 % netopierej fauny ČR.

Maloplošné chránené územia[upraviť | upraviť zdroj]

Národná prírodná rezervácia[upraviť | upraviť zdroj]

Prírodné rezervácie[upraviť | upraviť zdroj]

Prírodné pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chráněná krajinná oblast Poodří na českej Wikipédii.