Bartošovický luh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°40′19.5″S 18°0′58.4″V / 49,672083°S 18,016222°V / 49.672083; 18.016222
Bartošovický luh
prírodná rezervácia
Bartošovický luh - les 2.jpg
Štát Česko Česko
Región Moravsko-sliezsky kraj
Okres Okres Nový Jičín
Lokalita Bartošovice
Hladké Životice, Pustějov
Nadmorská výška 237 - 274 m n. m.
Súradnice 49°40′19.5″S 18°0′58.4″V / 49,672083°S 18,016222°V / 49.672083; 18.016222
Rozloha 296,9088 ha
Vznik 23. január 2003[1]
 - Vyhlásila Správa CHKO Poodří
Správa CHKO Poodří
Kód AOPK ČR 2237
Česko: Bartošovický luh
Bartošovický luh
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Bartošovický luh
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
č.CZ0814092

Bartošovický luh je prírodná rezervácia ev. č. 2237 neďaleko obce Bartošovice v okrese Nový Jičín. Oblasť spravuje AOPK ČR Správa CHKO Poodří. Dôvodom ochrany je územie sústredených prírodných hodnôt so zastúpením ekosystémov typických a významných pre Pooderský bioregión.

Súčasťou rezervácie je prirodzene meandrujúci tok rieky Odry, vodná plocha Horného Bartošovického rybníka s priľahlými trstinami, lesné porasty (podmáčané - lužné i mezofilné), aluviálne lúky so skupinkami rozptýlenej zelene a extenzívne obhospodarovaný sad. Tieto rozmanité ekosystémy tvoria funkčne prepojený celok, ktorý je ovplyvňovaný prirodzeným záplavovými režimom rieky Odry a tvorí životné prostredie pre mnoho druhov osobitne chránených rastlín a živočíchov.[2][3]

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Z drevín sú hojne zastúpené hrab obyčajný, dub letný, lipa malolistá, lieska obyčajná a tiež ovocné stromy (v sade i voľne stojace). Veľké plochy sú porastené trstinou. Najcennejšie rastlinné druhy v rezervácii sa radia medzi vodné a vlhkomilné rastliny. Horný Bartošovický rybník a priľahlé bažinaté porasty hostia perutník močiarny (Hottonia palustris), šípovku vodnú (Sagittaria sagittifolia L.), kosatec žltý (Iris pseudacorus), vodnú papraď salvíniu plávajúcu (Salvinia natans) alebo mäsožravú rastlinu bublinatku obyčajnú (Utricularia vulgaris).

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

V Bartošovickom luhu panujú dobré podmienky pre život a rozmnožovanie obojživelníkov. Nachádzajú sa tu všetky tri druhy tzv. Hnedých skokanov (skokan hnedý, skokan štíhly a skokan ostropyský) a tiež početné populácie skokana zeleného a skokana rapotavého. Ďalej je možné menovať ropuchu bradavičnatú, ropuchu zelenú, rosničku zelenú a mloka bodkovaného. Z plazov je tu hojná užovka obojková.[3]

Na území rezervácie hniezdi množstvo vtákov. K poznaniu ich druhového a početného zastúpenia veľkou mierou prispieva ornitologická akcia Acrocephalus, ktorá prebieha každoročne v letných mesiacoch priamo na území rezervácie.[4] K typickým druhom patrí trsteniarik škriekavý (veľký), trsteniarik spevavý, kúdeľníčka lužná alebo strnádka trsťová. Na rybníku je možno pozorovať niekoľko druhov husotvarých vtákov - labuť veľká, hus divá, kačica chrapačka, kačica chripľavka, hrdzavka potápavá, kačica lyžičiarka, chochlačka sivá a chochlačka vrkočatá. V rákosinách sa pohybuje sliepočka vodná, chriašteľ vodný, chriašť bodkovaný, bučiak veľký, bučiačik močiarny alebo volavka popolavá. Z ostatných vodných vtákov sa tu pravidelne zdržiava lyska čierna, potápka chochlatá, potápka malá alebo kormorán veľký. Rozľahlé tŕstie v rezervácii je hniezdiskom kane močiarnej, z ďalších dravcov sa objavuje napríklad včelár lesný alebo orol krikľavý.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2014-12-25]. Dostupné online. (po česky)
  2. http://www.chkopoodri.infomorava.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=107392
  3. a b http://www.biolib.cz/cz/locality/id3465/
  4. http://acrocephalus-poodri.webnode.cz/

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bartošovický luh na českej Wikipédii.