Preskočiť na obsah

Chránená krajinná oblasť Český ráj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chránená krajinná oblasť
Český ráj

Prachovské skály
KrajinaČesko Česko
RegiónLiberecký kraj, Královéhradecký kraj, Středočeský kraj
Rozloha181,5 km²
Dát.založenia1. marec 1955
SprávaSpráva CHKO Český ráj
Turnov
WebOficiálna stránka
V. Kategória chránených území IUCN

Chránená krajinná oblasť Český ráj je najstaršou chránenou krajinnou oblasťou v Česku. Vyhlásená bola v roku 1955 a v roku 2002 došlo vládnym nariadením k jej rozšíreniu o oblasť Maloskalska a Prachovských skál. Zaberá územie o rozlohe cca 181,5 km².[1] Pri príležitosti 50 výročia vyhlásenia bol Českému raju pridelený status Globálny geopark UNESCO.[2] CHKO sa rozkladá na území troch krajov a štyroch okresov - Královohradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Stredočeský kraj (okres Mladá Boleslav).[3]

Správa CHKO Český ráj sídli v Turnove.[1]

Vymedzenie CHKO[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad Trosky, letecká snímka

Chránená krajinná oblasť Český ráj leží vo vnútri v širšom zmysle, oblasti turistického regiónu Český ráj a je rozdelená do troch samostatných častí. Najväčšia z nich je približne medzi Mnichovým Hradišťom, Turnovom a Sobotkou (zahŕňa oblasť Mužského a Příhrazských skál, Hruboskalsko a okolie Trosiek). Druhá časť leží medzi Turnovom, Malou Skálou a Kozákovom (oblasť Maloskalska, Suchých skál a vrchu Kozákova). Tretia časť je najmenšia a je približne medzi Jičínom a Mladějovom (sem spadá oblasť Prachovských skál).

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšinu podložia chráneného územia tvoria tzv. kvádrové pieskovce, ktoré tu boli uložené v období kriedy. V období terciéru bola v oblasti aktívna sopečná činnosť, vzniklo tu mnoho podpovrchových telies. Okolité kriedové sedimenty boli časom rozrušené a odnesené riekami, pretože sú menej odolné než tvrdé magmatické horniny. Týmto spôsobom vznikol aj najznámejší kopec a dominanta Českého raja - Trosky. Hora Kozákov (744 m n. m.) je známym náleziskom drahých kameňov (najmä odrôd kremeňa). Na území CHKO sú evidované stovky jaskýň a skalných dutín, najvýznamnejšie sa nachádzajú v prírodnej rezervácii Klokočské skály. Dve jaskyne v území sú uzavreté pre verejnosť z dôvodu ochrany podkovára krpatého (Sklepy pod Troskami a Krtola). Z rovnakého dôvodu je uzavretá tesaná pieskovcová štôlňa na úpätí Kozákova.

Maloplošné chránené územia[upraviť | upraviť zdroj]

Rybník Obora v PR Údolí Plakánek

V správe CHKO sú aj dve územia, ktoré ležia mimo chránenú oblasť:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Správa CHKO Český ráj [online]. AOKP ČR. Dostupné online.
  2. UNESCO [online]. [Cit. 2016-03-20]. Dostupné online.
  3. CHKO Český ráj [online]. AOKP ČR, [cit. 2012-02-08]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chráněná krajinná oblast Český ráj na českej Wikipédii.

Súradnice: 50°32′21″S 15°11′42″V / 50,539087°S 15,195127°V / 50.539087; 15.195127