Vústra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vústra
Prírodná pamiatka
Vústra (5).jpg
Štát Česko Česko
Región Liberecký kraj
Okres Semily
Lokalita Olešnice
Nadmorská výška 280 – 300 m n. m.
Súradnice 50°33′31″S 15°7′29.5″V / 50,55861°S 15,124861°V / 50.55861; 15.124861
Rozloha 2,2385 ha
Vznik 1. január 1996[1]
 - Vyhlásila Správa CHKO Český ráj
Správa AOPK ČR Správa CHKO Český ráj
Kód AOPK ČR 1711
Česko: Vústra
Vústra
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Vústra
Webová stránka: BioLib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Vústra je rybníček s priliehajúcou slatinnou lúkou v okrese Semily. Leží asi 1,3 km severne od obce Olešnice a podobne ďaleko východne od obce Všeň. Vústra je chránená ako prírodná pamiatka ev. č. 1711 z dôvodu ochrany mokradí biotopu s výskytom zvlášť chránených druhov rastlín a živočíchov a pre udržanie vhodných podmienok pre ich rozvoj. Oblasť spravuje AOPK ČR Správa CHKO Český ráj. Chránené územie má veľkosť 2,2 ha a bolo vyhlásené 1. januára 1996. Územie pamiatky je voľne prístupné, po jej okraji vedie značený turistický chodník.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Na starších mapách sa uvádza "V ústře" a dodnes sa názov lokality píše s "ú" namiesto "ů". Miestnymi obyvateľmi je používaný tiež tvar "Vústří". Podľa ústnej tradície je názov odvodený zo slovného spojenia "v ústrety" (naproti). Ponúka sa tiež odvodenie od slova "Ostrý" resp. "Ostrá", ako bol označovaný kopec na juhozápadnej strane údolia. Tretím možným vysvetlením je hojný výskyt ostrice.[2]

Príroda[upraviť | upraviť zdroj]

Slatinnú lúku s malým svahovým prameniskom a rybníček obklopujú lesy s prevažne smrekovým porastom. Pod hrádzou je z časti zachovaná údolná jelšina. Údolie je ohraničené pieskovcovými skalnými vežami. Na severe na vrchu Kozlov sú pozostatky skalného hradu Chlum-Kozlov.

V mokradi sa nachádza vzácne společenstvo mokraďových druhov. Rastie tu páperník úzkolistý, fialka močiarna alebo ostrica Davallova. Na tieto porasty nadväzuje pichliačová lúka na ktorej sa vyskytujú žltohlav najvyšší alebo vstavačovec májový. Lúka sa pravidelne kosí.

Celkom bolo na území Vústry napočítaných cez tridsať stavovcov. Oblasť obývajú predovšetkým vtáky (volavka popolavá, rybárik riečny). V rybníku žije množstvo obojživelníkov (ropucha bradavičnatá, skokan hnedý, mlok bodkovaný alebo mlok horský). V rybníčku sa pestujú ryby.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-04-14]. Dostupné online. (po česky)
  2. HOŘENÍ, Aleš. Přírodní památka Vústra [online]. Časopis Krkonoše - Jizerské hory, 2008-04, [cit. 2011-09-03]. Dostupné online.
  3. Vústra [online]. Interregion Jičín, [cit. 2011-09-02]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vústra

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vústra na českej Wikipédii.