Žltokoreň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
žltokoreň
Yellowroot- Xanthorhiza simplicissima.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xanthorhiza simplicissima
Marshall, 1785
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žltokoreň[1] (lat. Xanthorhiza) je rod z čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).[2] Obsahuje jediný druh žltokoreň najjednoduchší[3] (Xanthorhiza simplicissima).[4] Pochádza z východu Severnej Ameriky, kde jeho pôvodným stanoviskom bol podrast vo vlhkých listnatých lesoch.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Žltokoreň je nízky opadavý ker 40 – 80 cm vysoký s tenkými vzpriamenými nevetvenými výhonkami. Rozširuje sa podzemnými výbežkami. Jeho kôra aj korene sú žltkasté, horkej chuti. Nepárno zložené listy sú až 18 cm dlhé a tvoria ich 3 alebo 5 zastrihovaných pilovitých podlhovastých lístkov dlhých 3 - 6 cm. Na jar sú mladé listy bronzovej farby a na jeseň získavajú výraznú farbu červenú. Súkvetie dlhé 15 až 20 cm vyrastá spravidla súčasne s listami, v marci až apríli, a nesie kvety červenohnedej farby. V kvete je 5 kališných lístkov a 5 či 10 tyčiniek. Rozkvitá v apríli a máji, plodom sú malé mechúriky hnedastej farby veľké cca 4 mm.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Rozkvitnutý kvet

Žltokoreň sa pestuje prevažne v Severnej Amerike ako pôdopokryvná záhradná rastlina v parkoch, kde sa za vhodných podmienok rýchle rozrastá. Požaduje vlhkú výživnú pôdu s dostatkom humusu. Vysadzuje sa do tieňa alebo polotieňa. Množí sa odkopkami, koreňovými odrezkami aj semenami.

Koreň obsahuje alkaloid „berberine“, ktorý pôsobí protizápalovo, hemostaticky aj imunostaticky a preto sa používa na zastavenie krvácania zo sliznice (hemoroidy, ďasná).

Stimuluje aj sekréciu žlče a žlčového farbiva, tým napomáha pri liečbe cirhózy pečene. Indiáni používali koreň proti brušným vredom, nachladnutiu, kŕčom a bolestiam v krku a v ústach. Používanie koreňa vo vysokých dávkach je potencionálne toxické.

Žltokoreň možno použiť na Slovensku ako okrasnú rastlinu. Má len zbierkový význam.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nové a revidované slovenské mená dovážaných, zavlečených, pestovaných a ďalších na Slovensku známych cudzokrajných cievnatých rastlín. 3. Rody začínajúce sa písmenom O – Z. In: Kultúra slova 4 2020 [1]
  2. www.ars-grin.gov/
  3. MIČIETA et al. Fylogenéza a morfogenéza cievnatých rastlín. 2018. S. 149
  4. botany.cz
  5. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie. 1. vyd. Praha : SZN, 1978. 000128363.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Žltokoreň
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Žltokoreň

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žlutokořen jednoduchý na českej Wikipédii.