Alexandrijský maják

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexandrijský maják, kresba od nemeckého archeológa Hermanna Thierscha (1909).

Alexandrijský maják je jeden zo sedem divov starovekého sveta. Nachádzal sa na (bývalom) ostrove Faros pri Alexandrii v Egypte.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 279 pred Kr., po 20 rokoch práce, bol dokončený maják v Alexandrii a hneď bol vyhlásený za jeden z divov sveta. Bol to jeden z prvých veľkých majákov, ktoré boli kedy postavené a bol vybudovaný tak dôsledne, že stál ešte vyše 1 000 rokov a vydržal viacero zemetrasení. Bol vybudovaný z bieleho mramoru v troch vrstvách tak, že každá sa smerom k vrcholu zužovala. Spodná časť bola pravouhlá, prostredná osemuholníková a vrchná časť mala tvar valca. Maják dostal meno podľa ostrova Faros, na ktorom stál. V mnohých jazykoch sveta dnes pharos znamená maják. Ostrov ležal pred prístavom Alexandria a s pevninou bol spojený hrádzou. Na vrchole majáka sa vo dne v noci udržiaval oheň. Svetlo z neho bolo také jasné, že ho bolo možné vidieť od mora zo vzdialenosti až 56 km. Dobrú predstavu o tom, ako maják vyzeral, máme zo zobrazení na rímskych minciach a z opisu spisovateľov tých čias. Faros sa dvíhal do výšky 120 až 140 m a lode na mori ho mohli vidieť už z diaľky mnohých míľ. V rokoch 956, 1303 a následne aj 1323 bol maják vážne poškodený pri zemetraseniach a v roku 1480 sa z jeho zvyškov postavila stredoveká obranná pevnosť Kait-bajova Citadela (arab. قلعة قايتباي‎), v ktorej možno dodnes vidieť základy starovekého Farosu.

Ostatné archeologické výskumy[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré pozostatky majáku boli nájdené potápačmi na dne Alexandrijského Východného prístavu v roku 1994. Väčšina pozostatkov bola potom odhalená na základe satelitných snímok.

Faros[upraviť | upraviť zdroj]

Etymologický pôvod slova Faros (Pharos) je z gréčtiny (φάρος), bulharčiny (фар) a viacerých románskych jazykov, ako je francúzština (phare), taliančina (faro), portugalčina (farol), španielčina (faro), rumunčina a katalánčina (far), a švédčina ("Fyr") a znamená "maják". Tvar minaretov na viacerých starších moslimských mešitách o niekoľko storočí neskôr bol obdobný troj-stupňovému tvaru z Farosu. To svedčí o širšom architektonickom vplyve stavby.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Rekordy
Predchodca
-
Najvyššia veža na svete
Alexandrijský maják
279 pred Kr. – 1180
122 m
Nástupca
Opátstvo Malmesbury
131 m