Angela Merici

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Angela Merici
Angela Merici
zakladateľka Spoločnosti Sv. Uršule

Narodenie 1474
Desenzano del Garda, Taliansko
Úmrtie 27. január 1540
Brescia, Taliansko

Svätá Angela Merici (* 21. marec 1474 (podľa iných údajov 1. marec), Desenzano del Garda, Taliansko – † 27. január 1540, Brescia) bola zakladateľka rehole uršulínok.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Sv. Angela Merici sa narodila v talianskom mestečku Desenzano del Garda pri Lago di Garda do zbožnej rodiny Giovanniho Mericiho. Už v detstve však prišla o rodičov aj sestru, a preto sa o ňu staral jej dobre situovaný strýko. Vďaka nemu mala príležitosť na samoštúdium. Doba, v ktorej Angela žila, bola postihnutá neustálymi vojnovými konfliktmi a úpadkom morálky ľudí i Cirkvi, mnoho ľudí žilo v biede. Vplyvom tejto situácie a pevnej viery sa Angela rozhodla, že zasvätí svoj život dobročinným a charitatívnym aktivitám a pomoci tým, ktorí to potrebujú. V roku 1516 prichádza do mesta Brescia, kde po čase získala povesť múdrej a obetavej ženy a po radu a pomoc si k nej chodili mnohí – bohatí aj chudobní, ženy i muži... Angela absolvovala viaceré púte na posvätné miesta, okrem iného do Svätej zeme ( kde údajne prišla o zrak) a do Ríma, kde ju prijal pápež.

V Brescii sa okolo Angely postupne vytvorilo spoločenstvo žien, ktoré boli jej nasledovníčky vo filozofii nepoškvrneného života, oddanej pomoci chudobným. V roku 1535 bola formálne založená Spoločnosť Sv. Uršule, ktorej predstavenou sa stala Angela. Ich prvotným záujmom bola pomoc sociálne odkázaným, napr. sirotám a chudobným rodinám, a služba Bohu. Spoločnosť zakladala sirotince a školy. Ženy, ktoré doň vstúpili, mali vzácnu príležitosť sa vzdelávať. Činnosťou Angeli Merici a uršulíniek sa nechali inšpirovať viacerí jej súčasníci a charitatívnu prácu rozvíjali v mnohých častiach dnešného Talianska.

Angela zomrela 27. januára 1540. Za svätú bola vyhlásená v roku 1807.

Prvé uršulínky na územie dnešného Slovenska prišli v roku 1676, keď svoj prvý kláštor založili v Bratislave. Postupne otvorili ďalšie domy v Košiciach (1687) a v Trnave (1724). Popri kláštoroch spravovali aj dievčenské školy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Ursuline Sisters of Cleveland: St. Angela Merici, foundress of Ursuline Sisters

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]