Preskočiť na obsah

Bear Grylls

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bear Grylls
Bear Grylls v júni 2009
Bear Grylls v júni 2009
Rod. menoEdward Michael Grylls
Narodenie7. jún 1974 (50 rokov)
Bembridge, Spojené kráľovstvo
Profesiadobrodruh, spisovateľ, motivačný rečník, televízna osobnosť, hlavný náčelník britských skautov
RodičiaSir Michael Grylls
Lady Sarah Grylls (rod. Ford)
ManželkaShara Cannings Knight
DetiJesse, Marmaduke, Huckleberry
Odkazy
Webstránkabeargrylls.com
CommonsSpolupracuj na Commons Bear Grylls

Edward Michael Grylls, prezývka Bear, (* 7. jún 1974) je britský dobrodruh, spisovateľ a televízna osobnosť. Známym sa stal účinkovaním v televíznom seriáli Človek proti divočine. Vo veku 23 rokov sa zaradil medzi najmladších Britov, ktorí vystúpili na Mount Everest a v júli 2009 sa vo veku 35 rokov stal najmladším hlavným náčelníkom skautov v Spojenom kráľovstve.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Grylls prežil najútlejšie detstvo do svojich 4 rokov v malom meste Donaghadee, v Severnom Írsku. Potom sa so svojou rodinou presťahoval do malej dediny s názvom Bembridge na ostrove Wight. Je synom britského politika Konzervatívnej strany Sira Michaela Gryllsa a Lady Sarah Grylls. Má staršiu sestru Laru, ktorá svojmu len týždňovému bratovi vymyslela prezývku Bear (Medveď).

Bear Grylls navštevoval elitné chlapčenské školy Ludgrove School a Eton College, kde pomohol so založením horolezeckého klubu. Vo svojom vzdelávaní pokračoval na londýnskej univerzite Birkbeck, University of London, ktorú ukončil roku 2002 získaním titulu z hispanistiky.

Od raného detstva sa učil šplhať po horách a plachtiť so svojím otcom, členom prestížnej Kráľovskej jachtárskej eskadry. Od ôsmich rokov je členom skautského oddielu. Ako tínedžer sa začal venovať parašutizmu a získal čierny opasok v Shotokan karate. Ovláda i jogu a nindžucu. V rámci cudzích jazykov rozpráva španielsky a francúzsky. Grylls je kresťanom, ktorý svoju vieru označuje ako veľkú oporu svojho života.

Bear Grylls sa oženil so Sharou Cannings Knight roku 2000. Spolu majú troch synov: Jesseho (2000), Marmadukea (2006) a Huckleberryho (2009).

Služba v armáde[upraviť | upraviť zdroj]

Po škole sa Grylls rozhodol vstúpiť do indickej armády a zdolal himalájske pohorie na území štátu Sikkim. Potom sa pripojil k britskej Teritoriálnej armáde, kde slúžil celkovo tri roky v 21. pluku Artists Rifles špeciálnych jednotiek SAS, do roku 1996. Pracoval ako inštruktor pre prežitie v extrémnych podmienkach a vycvičený bol aj v špeciálnych šoférskych schopnostiach, parašutizme, demoláciách, v neozbrojenom boji, v boji v džungli a ako bojový medik.

Roku 1996 utrpel Bear Grylls vážne zranenie na misii v Severnej Afrike. Pri parašutistickom zoskoku sa mu vo výške 4 900 metrov natrhol padák a drsné pristátie spôsobilo zlomeninu troch stavcov. Prežil len zázrakom a veľkým zázrakom bol i fakt, že nezostal ochrnutý. Po 18 mesiacoch náročných rehabilitácií vo vojenskom rehabilitačnom centre Headley Court sa Bear uzdravil.

Roku 2004 Grylls získal čestnú hodnosť poručík komandér (Lieutenant Commander).

Médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Reklamy[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát sa Bear Grylls ukázal v televízii v reklame na deodorant značky Sure (u nás ako Rexona). Reklama obsahovala scény z jeho výstupu na Mount Everest. Taktiež sa objavil v armádnej protidrogovej televíznej kampani britského Ministerstva obrany a i v jednej z reklamných kampaní svetovo známeho obchodného domu Harrods.

V Spojených štátoch sa od januára 2009 vysielali dve reklamy s Bearom Gryllsom pre cereálie Post's Trail Mix Crunch Cereal. Objavil sa i v reklamnom web seriáli mexickej značky piva Dos Equis' s názvom Most Interesting Academy. V krátkych webizodách (Survival in the Modern Era) sa predstavil ako inštruktor pre prežitie v bežnom mestskom prostredí. Ďalej sa ukázal v reklamnom spote pre Kurz Alfa, čo je kurz základov kresťanskej viery. V roku 2013 nakrútil inštruktážne video pre leteckú spoločnosť Air New Zealand a tri reklamy na odolný smartfón Kyocera Torque.

Televízne talk show[upraviť | upraviť zdroj]

Grylls bol pozvaný do veľkého množstva britských či amerických televíznych talk show ako Friday Night with Jonathan Ross, The Oprah Winfrey Show, Late Night with Conan O'Brien, The Tonight Show with Jay Leno, TopGear, Attack of the Show, Late Show with David Letterman, Jimmy Kimmel Live! a Harry Hill's TV Burp.

Útek k légiám[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 Bear Grylls nakrútil štvordielnu reality-show s názvom Útek k légiám (Escape to the Legion). Seriál zachytáva Gryllsa a jedenásť ďalších dobrovoľníkov, ktorí sa pokúšajú prejsť mesačným výcvikom francúzskej Cudzineckej légie. Výcvik sa odohráva v bývalej legionárskej pevnosti v západnej časti Sahary.

Človek proti divočine / Boj o prežitie[upraviť | upraviť zdroj]

V seriáli Človek proti divočine Bear Grylls divákom demonštruje základné pravidlá potrebné k prežitiu v extrémnych podmienkach mimo ľudskú civilizáciu. Na začiatku každej epizódy je Grylls vysadený v najnehostinnejšom prostredí danej krajiny a jeho úlohou je prežiť. Diváka zoznamuje so znalosťami potrebnými k získaniu pitnej vody, uloveniu koristi, vybudovaniu prístrešku, či zdolaniu prírodných prekážok na ceste k civilizácii. Počas cesty rozpráva príbehy o ľudoch, ktorí sa v podobnej divočine stratili, zranili či zabili.

Seriál bol vyrobený pre britskú televíziu Discovery Channel a začal sa vysielať v roku 2006. Dosiahol veľkého úspechu a nakrútených bolo celkom 7 sérií. V dvoch špeciálnych epizódach sa dokonca spoločne s Bearom Gryllsom pokúšal o prežitie v extrémnom prostredí i americký herec Will Ferrell či Jake Gyllenhaal. V marci 2012 televízia seriál zrušila následkom zmluvných rozporov s Bearom Gryllsom[1].

V najhoršom prípade[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 sa na americkom Discovery Channel začal vysielať Gryllsov ďalší projekt s názvom V najhoršom prípade (Worst Case Scenario). Seriál má 12 epizód a Grylls v ňom čelí potenciálnym životným situáciam do akých sa môže dostať každý človek. Ukazuje ako sa zachovať pri páde do zamrznutého jazera, pri uviaznutí v pokazenom výťahu alebo ako utiecť z horiaceho bytu či potápajúceho sa auta.

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

Bear Grylls je i veľmi populárnym spisovateľom. Celkom napísal 13 kníh, z čoho 5 kníh je pre detských čitateľov. Jeho prvá kniha Facing Up (u nás vyšla v českom preklade s názvom Vzhůru[2]) popisuje výstup na Mount Everest. V Spojenom kráľovstve sa dostala do prvej desiatky najpredávanejších kníh. Druhá kniha Facing the Frozen Ocean opisuje Gryllsovu expedíciu na motorovom nafukovacom člne cez severný Atlantický oceán. Publikácia sa v roku 2004 dostala do užšieho výberu kandidátov na cenu William Hill Sports Book of the Year.

Zo seriálu Človek proti divočine vzišla kniha s názvom Born Survivor: Bear Grylls. Popisuje niekoľko epizód, v ktorých Grylls predstavuje základné praktické zručnosti a vedomosti potrebné pre prežitie v rôznych prírodných podmienkach sveta. Štvrtá kniha nesie názov Great Outdoor Adventures a ide už o skutočnú outdoorovú príručku, v ktorej nájde vhodné informácie či už začiatočník horolezec, tak i víkendový táborník. Podobnou knihou je i Living Wild, do ktorej Grylls zhrnul všetky svoje skúsenosti z terénu.

Ďalej vyšli motivačné knihy o živote a to A Survival Guide for Life či kniha, ktorú Grylls venoval svojím synom s názvom To My Sons. V roku 2011 bola vydaná autobiografia Beara Gryllsa s názvom Mud, Sweat and Tears: The Autobiography.

Pre detských čitateľov vyšla skrátená verzia autobiografie a štyri dobrodružné knihy s podtitulom Mission: Survival (u nás v češtine ako Mise Přežít): Zlato bohů[3] (Gold of the Gods), Cesta vlka[4] (Way of the Wolf), Poušť škorpionů (Sands of the Scorpion) a Stopy tygra (Track of the Tiger).

Expedície a iné úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Ama Dablam[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 1997 sa Bear stal najmladším Britom, ktorý zdolal horu Ama Dablam v Himalájach. Hlavný vrchol dosahuje výšky 6 812 m.

Mount Everest[upraviť | upraviť zdroj]

26. mája 1998 si Bear Grylls splnil svoj detský sen, keď sa ako 23-ročný zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší Brit, ktorý dosiahol vrchol Mount Everest. Jeho rekord bol prekonaný až roku 2005 Jakeom Meyerom (vo veku 21 rokov) a roku 2006 Robom Gauntlettom (vo veku 19 rokov).

Výstup trval tri mesiace a Beara Gryllsa sprevádzalo extrémne počasie, nedostatok spánku a nedostatok kyslíka v tzv. „zóne smrti“ od výšky 8 000 metrov. Na ceste späť sa Bear Grylls takmer zabil pádom do ľadovcovej trhliny vo výške 5 800 m. Keď pod ním náhle praskol ľad, pri páde upadol do bezvedomia a prebral sa hojdajúc na konci svojho lana. Život mu zachránil jeho pohotový horolezecký partner a lano.

Expedícia touto výpravou vyzbierala prostriedky pre detskú charitatívnu organizáciu Rainbow Trust a detskú nemocnicu Great Ormond Street Hospital v Londýne.

Oboplávanie Veľkej Británie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 Bear Grylls oboplával Veľkú Britániu na vodnom skútri za účelom získať peniaze pre záchranné člny charitatívnej organizácie Royal National Lifeboat Institution. Plavba trvala 30 dní. Taktiež vesloval nahý 22 míľ pozdĺž rieky Temža, aby získal peniaze pre kamaráta, ktorý pri lezeckej nehode prišiel o nohy.

Preplavba severného Atlantického oceánu[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 viedol Grylls päťčlenný tím, do ktorého patril i Bearov priateľ z detstva, kolega z SAS a lezecký partner z Mount Everestu Mick Crosthwaite. Cieľom výpravy bolo preplávanie severného Atlantického oceánu na motorovom nafukovacom člne. Posádka počas cesty čelila búrlivým vetrom, ľadovcom, búrkam a podchladeniu. Cestu z kanadského Halifaxu v Novom Škótsku do škótskej dediny John o' Groats zdolali len s veľkými ťažkosťami.

Prelet cez Angel Falls[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 preletel spoločne so svojím tímom na motorovom paraglide cez najvyššie vodopády sveta Angel Falls vo Venezuele.

Večera vo výšinách[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 Bear Grylls spoločne s balonistom a horolezcom Davidom Hempleman-Adamsom a poručík komandérom Alanom Vealom vytvorili svetový rekord za najvyššiu „open-air“ formálnu večeru. Podarilo sa im to pomocou teplovzdušného balónu vo výške 7 600 m, pod ktorým mali špeciálne upravený stolík. Oblečení boli v oblekoch typických pre slávnostné príležitosti a nechýbala im ani kyslíková maska.

Prelet cez Himaláje[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2007 preletel pomocou motorového paraglidu cez pohorie Himaláje. Vytvoril tým nový svetový rekord. Grylls vzlietol z výšky 4 440 m, 8 míľ južne od pohoria. Pri prelete dosiahol výšky 9 000 m, čo je takmer o 3 000 m vyššie než bol predchádzajúci rekord. Počas svojho letu musel Bear zvládnuť teploty klesajúce až na -60 °C a nebezpečne nízky obsah kyslíka. Celá udalosť bola filmovaná pre Discovery Channel a britský Channel 4. Hoci spočiatku Grylls plánoval prelet cez samotný vrchol Everestu, povolenie získal len na prelet južne od vrcholu kvôli čínskemu vzdušnému priestoru.

Výprava do Antarktídy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 Bear Grylls viedol štvorčlenný tím na výstup na jeden z najodľahlejších vrcholov sveta v Antarktíde. Výpravou sa vyzbierali prostriedky pre charitatívnu organizáciu Global Angels, ktorá sa venuje detskej charite a osvete o alternatívnych zdrojoch energie. Jedným z cieľov misie bolo i preskúmanie pobrežia Antarktídy na nafukovacom člne, čiastočne poháňaným bioetanolom. Potom sa cestovalo cez rozsiahlu zamrznutú púšť s využitím vetra kite-skiingom a elektrinou poháňaným paraglidom.

Expedícia bola ukončená predčasne v dôsledku Gryllsovho zranenia pri kite-skiingu. V rýchlosti 50 km/h sa mu lyže zachytili v ľade, čo ho vymrštilo do vzduchu a pri dopade si zlomil rameno.

Najdlhší voľný pád pod strechou[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 sa Bear Grylls opäť zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Spoločne s Alom Hodgsonom a Freddym MacDonaldom podnikol najdlhší nepretržitý indoor voľný pád. Gryllsov tím prekonal predchádzajúci rekord amerického tímu (1 hodina 36 minút) o niekoľko sekúnd. Pokus bol na podporu charity Global Angels.

Expedícia cez Severozápadnú cestu[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 2010 viedol Bear Grylls expedíciu päťčlenného tímu skrz tzv. Severozápadnú cestu na nafukovacom ľadoborci. Celkovo prešli 4 000 km. Expedícia mala vyzdvihnúť povedomie o efektoch globálneho otepľovania a získať peniaze pre detskú charitu Global Angels.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Holub, Martin: Discovery se loučí s Bearem Gryllsem, tentokráte nepřežije díky sporům, 17.3.2012; http://www.kinobox.cz/clanek/6884-discovery-se-louci-s-bearem-gryllsem-tentokrate-neprezije-diky-sporum. Prevzaté 14.3.2013
  2. GRYLLS, Bear. Vzhůru: Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu. Preklad Jan Sládek. 1. vyd. Brno : Jota, 2011. 324 s. ISBN 978-80-7217-912-1.
  3. GRYLLS, Bear. Mise Přežít: Zlato bohŮ. Preklad Jan Kozák. 1. vyd. Brno : Jota, 2012. 190 s. ISBN 978-80-7462-081-2.
  4. GRYLLS, Bear. Mise Přežít: Cesta vlka. Preklad Jan Kozák. 1. vyd. Brno : Jota, 2012. 224 s. ISBN 978-80-7462-135-2.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]