Blackpool Tower

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Blackpool Tower

bB Blackpool tower je veža s oceľovou konštrukciou v meste Blackpool v Anglicku. Pre verejnosť bola otvorená 14. mája 1894. Je to 158 metrová veža s vyhliadkovými plošinami vo výške 116, 125 a 131 metrov. Jej tvar a konštrukcia bola inšpirovaná Eiffelovou vežou v Paríži. Jej výstavba stála 41 000 libier. [1]

Veža[upraviť | upraviť zdroj]

Blackpool tower, oproti Eiffelovej veži, nie je samotne stojacou stavbou. Jej základňa je budova, v ktorej vystupuje blackpoolský cirkus. Z najvyššej platformy je možné vidieť Lancashire, južnú Cunbriu, severný Wales a Isle of Man. Dve ďalšie platformy a úplný vrchol veže sú prístupné len pre personál. Na najnižšie položenej platforme, vo výške 116 metrov, návštevníci majú možnosť pozrieť ulicu pod juhozápadným pilierom cez sklenenú podlahu. Na úplnom vrchole veje vlajka EU, okrem príležitostí slávnostného osvetlenia veže. Celá veža je obyčajne nafarbená na tmavočerveno, ale pri príležitosti stého výročia ju natreli zlatou farbou.

Počas druhej svetovej vojny bola veža využitá ako radarová stanica RAF. V tej dobe ju hovorovo nazývali RAF Tower. .[2]

Na veži sú v súčasnosti umiestnené vysielače pre miestnu FM stanicu Radio wave 96.5 a pre služby netýkajúce sa vysielania. Národné a regionálne stanice túto možnosť nevyužívajú, keďže je mesto adekvátne pokryté väčšími vysielačmi.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Nápad postaviť vežu pochádza z čias keď vtedajší primátor John Bickerstaffe zadal objednávku na novú pamätihodnosť pre Blackpool. V roku 1891 do stavby vložil 2 000 libier z vlastných peňazí [3]. Spoločne s ostatnými investormi založili Blackpool Tower Company, ktorá dohliadala na stavbu a prevádzku veže až do roku 1964 [4].

Dizajn veže pochádza od architektov Jamesa Maxwell-a a Charlesa Tuke-a, ktorí dohliadali na stavbu betónového základu ako aj oceľovú konštrukciu. Obidvaja však zomreli krátko pred otvorením v roku 1894. [3]. Celková náklady na stavbu boli 300 000 libier (prepočítané na dnešné pomery je to približne 21 miliónov).

Najstaršou časťou veže je akvárium, ktoré postavili 20 rokov pred samotnou vežou. Z dôvodu veľkej popularity medzi obyvateľmi sa rozhodli ho nezbúrať, ale jednoducho postavili vežu okolo neho. [4]. Akvárium je stále otvorené, jej vnútrajšok je však kompletne zmenený.

Slávna Tanečná sála veže bola postavená v rokoch 1897-1898 podľa návrhu Franka Matcham-a, pre publikum ju otvorili v máji 1899. Pred jej prestavbou to bol tzv. Pavilón v zadnej časti veže.

Veža a Blackpool[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Blackpool je populárnym letoviskom a veža je stále divácky zaujímavou pamätihodnosťou. Každoročne je vysvietená počas slávností v meste, keď mesto a pobrežie je ozdobené monohofarebnými žiarovkami niekoľko kilometrov pozdĺž pobrežia.

Vo areáli veže sa nachádza aj orgán Wulitzer, na čom hral Reginald Dixon 40 rokov, a na ktorom sa stále každodenne hrá počas prázdninového obdobia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Blackpool Tower na stránke World Federation of Great Towers [online]. [Cit. 2007-09-17]. Dostupné online. Archivované 2007-07-20 z originálu.
  2. Blackpool Tower [online]. [Cit. 2007-09-17]. Dostupné online. Archivované 2007-11-02 z originálu.
  3. a b icons.org.uk
  4. a b theblackpooltower.co.uk.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).