Ao-men lü-jou-tcha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Macau Tower

Ao-men lü-jou-tcha (čín. 澳門旅遊塔pchin-jin: Ao men lü you ta, doslova Macajská turistická veža, angl. Macau Tower) je 338 m vysoká televízna veža na južnom cípe Macaa, zvláštnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej republiky. Výška samotnej veže je 248 metrov na vrchole ktorej je 90-metrová anténa. Jej stavba trvala 3 roky podľa návrhu Gordona Mollera, architekta z Nového Zélandu. Oficiálne ju otvorili 19. decembra 2001.

Návštevníkom veže je k dispozícii päť vyhliadkových plošín, tá hlavná je vo výške 223 metrov. Poskytuje výhľad až do 55 kilometrovej vzdialenosti na druhú stranu Macaa alebo Taipy. Okrem iného sa tu nachádza taktiež reštaurácia, ktorá sa otáča okolo svojej osi o 360 stupňov.

Zaujímavosťou je možnosť dostať sa na vonkajšiu stranu veže z hlavnej vyhliadkovej plošiny cez asi 1,5 metrovú, ale zato zdolateľnú prekážku. Na vrchole veže je návštevník zaistený bezpečnostným lanom, a môže sa zúčastniť tzv. "Sky Jump"-u, ktorá sa na veži prevádzkuje od septembra 2005. Adrenalínová atrakcia je podobná bungee jumpingu, ale bez charakteristického jo-jo efektu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).