Brittany Murphy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Brittany Murphyová)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Brittany Murphy
Happy Feet Premiere (3).jpg
americká herečka a speváčka
Narodenie 10. november 1977
Atlanta, Georgia, Spojené štáty
Úmrtie 20. december 2009 (32 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty
Povolanie herečka
Roky pôsobenia 1991 - 2009
Manžel Simon Monjack (2007-2009)
Rodičia Sharon Murphy a Angelo Bertolotti

Brittany Murphy-Monjack (vlastným menom Brittany Anne Bertolotti, * 10. november 1977, Atlanta, Georgia, Spojené štáty – † 20. december 2009, Los Angeles, Kalifornia) bola americká herečka a speváčka. Medzi jej významné filmy v ktorých si zahrala patria Bezmocná (1995), Nepovedz ani slovo (2001), 8. míľa (2002), Narušenie (1999), Sin City: Mesto hriechu (2005), Dievča z lepšej spoločnosti (2003), Medové týždne (2003) či Chlapci v mojom živote (2001).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany Anne Bertolotti sa narodila 10.novembra 1977 v Atlante v štáte Georgia. Jej rodičmi sú Sharon Kathleen Murphy a Angelo Bertolotti ktorý sa rozviedli keď mala Brittany iba dva roky, potom žila s matkou Sharon v New Yersey v štáte Edison. Aby sa mohla naplno venovať hereckej kariére tak sa s mamou presťahovali do Los Angeles. Jej mama mala aškenážsky židovský pôvod a otec taliansko-americké korene. Vyrastala v evanjelickom baptistickom vyznaní, no neskôr sa stala kresťankou bez denominácie. Má dvoch starších nevlastných bratov, Tonyho a Jeffa Bertolottiových a jednu nevlastnú sestru Piu Bertolotti.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany od roku 1982 navštevovala Verne Fowler School of Dance v Coloniu , New Jersey. Od štyroch rokov, cvičila na speve , tanci a herectve až do jej sťahovania do Kalifornie v trinástich rokoch. Brittany si prvýkrát zahrala v Hollywoode keď jej bolo trinásť , a hrala Brendu Drexell v seriáli Drexell Class. Neskôr pokračovala a hrala Molly Morgan v seriály Almost Home. Brittany hrala vo veľa televíznych seriáloch, ako príklad Parker Lewis Can't Lose, Blossom,Frasier,či Murder One. Brittany prerazila až v roku 1995 v tínedžerskom filme Bezmocná, po boku Alicie Silverstone Ďalej hrala v snímkach ako Maniak,Bongwater,Šialená jazda,Zack a Reba,David a Lisa,Proroctvo,Pheonix,Trest za lásku. V roku 1999 si zahrala v dráme Jamesa Mangolda - Narušenie po boku Angeliny Jolie,Winona Ryder a Whoopi Goldberg a vo filme Krása na zabitie.Tiež dabovala postavu Luanne Platter v seriály King of the Hill (1997-2009).V roku 2000 si zahrala po boku Michaela Douglasa v thrilleri Nepovedz ani slovo, v adaptácií románu Diablové čísla a v roku 2002 vo filme 8. míľa za ktorú dostala ohlas filmových kritikov. Zahrala si aj v romantických komédiách ako Medové týždne (2003), Dievča z lepšej spoločnosti (2003) či Malá čierna skrínka (2004). V roku 2005 si zahrala vo filme podľa komiksu Sin City: mesto hriechu.Tiež sa objavila aj v pár nezávislých filmoch ako Ulice New Yorku (2001),Sňup (2002),Tam, kde som nikdy nebol (2005) Mŕtve dievča (2006).V roku 2006 sa vrátila aj k dabovaniu a prepožičala svoj hlas tučniakovi Glorií v rozprávke Happy Feet (2006).Jej ďalšie filmy sú Láska a iné pohromy (2006) Pánska jazda (2006),Tajomstvo polievky Ramen (2008). V roku 2009 bola obsadená televíziou Lifetime do filmu Nora Roberts: Pocta ako hlavnú úlohu.V júny 2009 si zahrala taktiež vo filme Opustená ktorý bol uverejnený až v roku 2010.V novembri 2009 Brittany opustila výrobu filmu The Caller, ktorý bol natáčený na ostrove Puerto-Rico (Brittany bola nahradená herečkou Rachelle Leffevre) údajne pre rozdielne názory tvorcov.Krátko pred jej náhlou smrťou natočila filmy Vražedtný termín (2009),Koniec sveta (2009),Izba na proti (2009) a Something Wicked ktorý bol zverejnený v apríli 2014.

Brittany Murphy na premiére animovaného filmu Happy Feet (2006)

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany sa tiež venovala aj spevu. 19.júna 2003 hrala pre posádku USO počas prehliadky na palube USS NIMITZ. Dňa 6.júna 2006 vydala s Paulom Oakendelfom pieseň Faster Kill Pussycat. Táto pieseň sa stala klubovým hitom a figurovala na 1. mieste v hitparáde Billboard's Hot Dance Club Play chart. V Spojenom kráľovstve  sa medzi hitmi umiestnila najvyššie v roku 2006 a to na 7. mieste. Objavila sa taktiež vo videoklipoch skladieb Here skupiny Luscious Jackson a Closest Thing to Heaven kapely Tears for Fears. Vo filme Happy Feet, naspievala piesne Boogie Wonderland a Somebody To Love.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roku 2002 sa dala dokopy s Ashtonom Kutcherom s ktorým si zahrala aj v roku 2003 vo filme Medové týždne.V decembri 2005 bola zasnúbená s Joem Macalusom s ktorým sa zoznámila pri natáčaní filmu Malá čierna skrínka (2004).V auguste 2006 sa však rozišli a v máji roku 2007 sa Brittany vydala za scenáristu Simona Monjacka. Mali súkromný židovský obrad v Los Angeles. Za posledné roky žila Brittany s mamou a jej manželom Simonom v spoločnom dome.

V roku 2000 stratila Brittany veľa na váhe a preto bola novinármi obviňovaná z užívania drog, čo ona popierala v jednom z rozhovorov uviedla že jej jedinou drogou je kofeín. Tieto obvinenia trvali až do jej náhlej smrti.

V roku 2005 bola modelkou odevnej značky Jordache. Tiež sa objavila na titulných stránkach časopisu MAXIM,COSPOLITAN,NEW YORK MOVES a iných.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 20. decembra 2009 skolabovala v jej dome, v kúpeľni (8.00) . Po poskytnutí prvej pomoci došlo k jej prevozu do nemocnice Cedars-Sinai Medical Center, kde bola po príchode vyhlásená za mŕtvu (10:04). Pitvu vykonali hneď v nasledujúci deň, 21.decembra 2009.

Dňa 4 februára 2010 patológ okresu Los Angeles prehlásil za príčinu smrti pneumóniu v kombinácií so sekundárnymi faktormi , ktoré predstavovala  sideropenická anémia a užitie väčšieho množstva predpísaných liekov proti bolesti. Alkohol ani drogy v jej organizme neboli nájdené.

Pomník Brittany Murphy v Forest Lawn Memorial Park

Dňa 24.decembra 2009 bola Brittany pochovaná na cintoríne Forest Lawn Memorial Park v Hollywood Hills neďaleko Los Angeles. Na jej pohrebe zaznela pieseň Amazing Grace. Celý pohreb sa konal len v prítomnosti rodiny a priateľov.

Neskôr v noci 23.mája 2010 bol Brittanin manžel Simon Monjack nájdený mŕtvy jej matkou Sharon s ktorou býval po smrti Brittany v jej dome.

V decembri 2011 Sharon Murphy zmenila postoj a tvrdila že za smrť jej milovanej dcéry a jej manžela Simona môžu toxické plesne ktoré boli v byte už v čase ich nasťahovania.Ed Winter, ktorý bol v dome a vyšetroval smrť Brittany a jej manžela túto možnosť okamžite vylúčil.

11. januára 2012 Angelo Bertolotti, otec Brittany, žiadal vrchný súd Kalifornie aby mu boli odovzdané vlasy jeho dcéry pre nezávislé testovanie.

V novembri 2013 Angelo Bertolotti tvrdil, že toxikologická správa ukázala že jeho dcéra bola úmyselne otrávená ťažkými kovmi ktoré sa používali v jedoch na hlodavce.Jeho bývala manželka Sharon Murphy povedala že toto tvrdenie je absurdné.

Dodnes sa tvrdí že Brittany Murphy zomrela na pneumóniu a ťažkú anémiu.Smrti sa vraj dalo predísť ak by šla skôr k lekárovi čo nestihla.

V roku 2014 televízia Lifetime natočila životopisný film o Brittany s názvom The Brittany Murphy Story, o ktorom blízka rodina ani nevedela a jej známy s rodinou ho označujú ako nepresný a domyslený.

Nadácie[upraviť | upraviť zdroj]

V januári Sharon Murphy, matka Brittany, a jej vdovec Simon Monjack, založili Brittany Murphy Foundation, charitatívny fond pre umelecké vzdelanie detí, rovnako ako podporu USO a výskum rakoviny.Ktorú v apríli roku 2010 zamietli ako neziskovú organizáciu.

10. novembra 2013, nadácie Brittany Murphy bola oficiálne obnovená jej otcom Angelom Bertolottim, podľa tlačovej správy zverejnenej na webových stránkach nadácie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]