Budatínsky zámok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:01, 10. august 2008, ktorú vytvoril Lady Rowena (diskusia | príspevky) (wikilink)
Budatínsky zámok
Zámok
Budatínsky zámok, november 2005
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Žilina
Mesto Žilina
Mestská časť Budatín
Nadmorská výška 320 m n. m.
Súradnice 49°14′11″S 18°44′02″V / 49,23639°S 18,73389°V / 49.23639; 18.73389
Materiál kamenné murivo
Vznik 13. storočie
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Najľahší výstup mestská časť Budatín
Poloha Budatínskeho zámku na Slovensku
Poloha Budatínskeho zámku na Slovensku
Poloha Budatínskeho zámku na Slovensku
Poloha Budatínskeho zámku v Žilinskom kraji
Poloha Budatínskeho zámku v Žilinskom kraji
Poloha Budatínskeho zámku v Žilinskom kraji
Wikimedia Commons: Budatín Castle
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Budatínsky zámok sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti.

História

Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Význam hradu zvýrazňovalo aj mohutné opevnenie. Základom hradu bola mohutná kruhová obytná veža v kamennom opevnení, ktorá sa v pôdoryse zachovala podnes a vytvára charakteristickú siluetu Budatínskeho zámku. Pôvodne kráľovskú pevnosť získal začiatkom 14. storočia Matúš Čák. S jeho výbojmi a koncepciou obrany súvisí aj opevnenie veže obranným múrom a výstavba obytného paláca v priestore opevnenia. S výnimkou južnej strany obranný múr tvorí dodnes obvod zámku.

Od roku 1487 bol novým majiteľom Budatína Gašpar Suňog, ktorý naznačil smer, akým sa uberal stavebný vývoj hradu spätý s jeho rodom po niekoľko storočí. Renesančná úprava z roku 1551 spojila jednotlivé budovy podľa jednotnej architektonickej koncepcie, sceľujúc tak rôznorodé funkcie do harmonického celku, zdôrazneného aj navonok riešením fasád. Zvýraznili sa v nich predovšetkým rytmicky členené priečelia a nádvorie s arkádovou chodbou.

Hrozba tureckého nebezpečenstva, ale najmä vnútorných bojov a stavovských povstaní, prispeli v prvej polovici 17. storočia k výstavbe nového renesančného opevnenia, ktoré spevnili bastiónmi a zabezpečili priekopou v severovýchodnom predhradí. V tom čase už gotická pevnosť, prebudovaná na pohodlné renesančné sídlo, spĺňala požiadavky pohodlného bývania a strediska hospodárskeho podnikania i modernej vojenskej techniky.

Barokové obdobie sa v roku 1745 sústredilo na výstavbu kaplnky; súčasne dostavali aj budovy kaštieľa a celok obklopili parkom, nadväzujúcim svojou kompozíciou na priečelie zámku.

Po vymretí Suňogovcov v roku 1798 sa majiteľmi hradu stali Csákyovci, ktorí tu bývali až do roku 1945. Za revolúcie 1848/49 cisárski vojaci v januári 1849 hrad zapálili. Ničivý požiar vážne poškodil stavebné konštrukcie a vnútorné vybavenie hradu. V roku 1870 hrad čiastočne opravili a využíval sa ako kasárne. Z tých čias sa podnes zachovali najmä budovy predhradia s výraznými dobovými fasádami. Posledná a najvýznamnejšia stavebná úprava, ktorá dala hradu dnešný vzhľad, je z rokov 19221923. Vychádzala z historizujúco-romantických motívov a uplatnila sa najmä v juhozápadnom krídle, kde vznikla priestranná reprezentačná sála a vstupné priestory. Csákyovci čerpali zo starších vzorov goticko-renesančných feudálnych stavieb, čo sa prejavilo najmä pri úprave stropov a obložení miestností.

Pamiatková obnova hradu sa uskutočnila na prelome päťdesiatych rokov 20. storočia a rešpektovala stavebné úpravy z dvadsiatych rokov. Priľahlý zámocký park bol zmenšený výstavbou Košicko-bohumínskej železnice koncom 19. storočia ako aj rozparcelovaním významnej časti krátko po druhej svetovej vojne. V súčasnosti je park viac-menej neudržiavaný.

1. januára 2007 bol zámok pre verejnosť uzavretý. Drotárska expozícia, bola dočasne premiestnená do zrekonštruovanej bývalej koniarne. Pripravovaná je rekonštrukcia zámku, ktorá by sa mala uskutočniť v rokoch 2008 až 2013 [1].

Expozície Považského múzea

  • Dobový interiér
  • Sakrálne zbierky 18. a 19. storočia
  • Rozsiahla zbierka drotárskych výrobkov (špecialita)

Referencie

  1. "Budatínsky zámok opravia, múzeum zatiaľ nemá sídlo", www.sme.sk

Galéria

Iné projekty

Zdroj

  • Zámky.sk – zdroj, z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok.


Externé odkazy